Kterých pět týmů se hlásí o místo na startech velkých cen F1?

Formule 1 má deset týmů, které si rozdělují část jejích výnosů na takzvaných prize money. Je tedy logické, že týmy a ti, kteří jsou zodpovědní za ekonomiku (Liberty Media) nechtějí více týmů. Ale pořadatel šampionátu (FIA) má volná místa. A pokud se přihlásí někdo, kdo splňuje kritéria, nelze jej v rámci otevřeného přístupu a možností jednoduše odmítnout. Přihlásilo se pět zájemců. Kteří to jsou?

Štítky: 2026 Andretti Carlin Hitech Zveřejněno 30. 06 2023 — Tomáš Richtr

Andretti Cadillac

Syn mistra světa F1 Maria Andrettiho, Michael, nasazuje závodní týmy v IndyCar, formuli E, Extrem E a amerických vytrvalostních závodech. Spojil síly s automobilkou General Motors a její značkou Cadillac (na začátku s motory od Renaultu) a přihlásil se o účast ve formuli 1 od roku 2026.

Hitech

Britský závodní tým s vozy ve formuli 2, formuli 3  a formuli 4, s kontroverzní historií a novým kazašským vlastníkem čtvrtinového podílu holdingové společnosti Hitech Global Holdings Limited, Vladimírem Kimem, se také přihlásil o místo ve formuli 1.

Carlin

Taktéž britský závodní tým s rozsáhlými aktivitami ve formuli 2, formuli 3, britském a španělském šampionátu formule 4 a nově ustanovené ženské F1 Akademie se hlásí do světa formule 1. Respektovaný tým pomohl nastartovat kariéry Sebastiana Vettella, Nika Rosberga, Goerge Russella, Daniela Ricciarda, Carlose Sainze nebo Landa Norrise.

Formula Equal

Bývalý šéf ‚tabákového‘ týmu BAR (později Honda, Brawn a nyní Mercedes) Craig Pollock prozradil, že pro některou ze zemí Středního východu připravuje projekt „Formula Equal“, který na všech úrovních, včetně inženýrských, chce mít 50 % mužů a 50 % žen. Podle zákulisních informací se jedná konkétně o zájemce ze Sudské Arábie, která chce posílit svou roli ve světě, ten formulový nevyjímaje. Také podal přihlášku.

LKY SUNZ

LKY SUNZ je asijská firma F1 financovaná z USA, která chce být “narušitelem” ve světě motoristického sportu a doufá, že se v roce 2026 připojí k ostatním týmům v F1. Spoluzakladatel firmy Benjamin Duran, který se již dříve podílel na jiném vstupu do F1 v roce 2019 s projektem Panthera Team Asia, aby tento tým “působil mimo tradiční koridory F1” a poskytl příležitost ke vstupu do F1 nezastoupeným komunitám.

“Jsme nadšeni, že naši investoři sdílejí naši vizi spojení kultury mládeže a závodění a vytvoření týmu, který naruší F1,” řekl Durand. “Popularita tohoto sportu exponenciálně roste a zásluhu na tom má každý současný účastník tohoto sportu, ale naší hlavní zásadou je přinést do tohoto sportu něco jiného, co osloví nové publikum. Naším cílem je samozřejmě být konkurenceschopní na trati, ale zavazujeme se, že budeme fanoušky bavit i mimo ni. Na podporu našich plánů jsme již přivedli na palubu působivý tým vedoucích pracovníků v oblasti motoristického sportu, odborníků z hudebního a zábavního průmyslu a kreativců, kteří pomohou tuto vizi uvést v život.”