Williamsová o době před prodejem týmu: „Už jsem toho měla dost.“

Od roku 2013 šéfovala stáji Williams, po italské Grand Prix 2020 ale s touto pozicí skončila. Claire Williamsová se rozhodla k prodeji celého týmu a odstoupení z šampionátu. Co ji k takovému kroku dovedlo?

Štítky: Claire Williamsová Williams Zveřejněno 16. 01 2021 — Lukáš Štěrovský

Třetí nejúspěšnější tým v historii F1 prošel vloni velkou změnou, když skončila více než čtyřicetiletá éra vlády Franka Williamse, potažmo jeho rodiny. Frankova dcera Claire se totiž po letech trápení rozhodla stáj prodat.

„Když se objevil koronavirus, museli jsme myslet obecněji, jak zase začít závodit a udržet během karantény náš podnik nad vodou,“ popisuje Claire. Pro Williams, který v roce 2019 skončil ve ztrátě 13 milionů liber, to bylo o to těžší…

„Drbali jsme si hlavy a přemýšleli, co uděláme. Pak přišlo rozhodnutí najít investory, nebo tým prodat. Neměli jsme na výběr, udělali jsme doslova všechno. Prvním úkolem bylo zachránit tým. Mám tím na mysli zajistit lidem stabilní práci a jistotu přežití stáje.

Jakou výhodu získá Williams nákupem převodovek od Mercedesu

Taky jsem chtěla, aby z toho otec vyšel s penězi za to, co pro tým udělal – ne že by mu na tom záleželo. Za poslední roky si z rozpočtu nevzal ani penny. Chtěla jsem, aby měl něco za vytvoření odkazu. To pro mě bylo velmi důležité. V ten moment jsem taky začala zvažovat pozici, ve které jsem byla mnoho let,“ přiznává bývalá šéfka.

Nakonec se rozhodla stáj prodat investiční společnosti Dorilton, která slíbila, že bude dodržovat Williamsův odkaz. „Mají hodně peněz. Už jsem toho měla dost… všech těch lidí, kteří nemohli pořádně dělat svoji práci, protože jsme na to neměli peníze, které by jim to umožnily.

Mnoho let jsem z toho byla celkem hodně smutná a frustrovaná. Věděla jsem, že Dorilton je ochotný investovat do týmu, aby se časem vrátil na špici. Vnímala jsem skutečnou vášeň, která se velmi podobala té naší.

Chovají respekt pro odkaz Williamsu a pro to, čeho můj otec dosáhl. Nechtějí to zničit. Chtějí na tom stavět, zachovat si jméno Williams. Cítím, že pro stáj a zaměstnance je to to pravé,“ je přesvědčena Claire Williamsová.

Francouzská automobilka oživuje legendární model Renault 5