Williams: Že nemáme náhradní auto je “neakceptovatelné”

Frustrovaný James Vowles přiznal, že je "nepřijatelné", že Williams nepřivezl do Melbourne třetí náhradní šasi poté, co byl Alex Albon nucen převzít na zbytek víkendu Velké ceny Austrálie vůz FW46 svého týmového kolegy Logana Sargeanta, když ten svůj rozbil.

Štítky: James Vowles Williams Zveřejněno 23. 03 2024 — GPF1.cz

Albon v prvním volném tréninku na okruhu Albert Park havaroval s vlastním vozem FW46 takovou silou, že musel vynechat druhý volný trénink, protože tým vyhodnocoval poškození – později rozhodl, že je příliš velké na to, aby ho Albon mohl dále používat. Vzhledem k tomu, že Williams neměl v Austrálii k dispozici třetí náhradní konstrukci auta, byl tým nucen učinit těžké rozhodnutí a umožnit Albonovi – který v roce 2023 získal 27 z 28 bodů Williamsu – převzít Sargeantův vůz po zbytek víkendu, což Sargeant označil za “nejtěžší okamžik, který si ve své kariéře pamatuji”.

Vowles k tomuto rozhodnutí řekl:

“Logan by sice neměl trpět kvůli chybě, kterou neudělal, ale v situaci, kdy je střed pole těsnější než kdy jindy, se počítá každý závod, takže jsme se rozhodli na základě našeho nejlepšího potenciálu získat o tomto víkendu body. Toto rozhodnutí nebylo učiněno lehce a my nemůžeme Loganovi dostatečně poděkovat za jeho elegantní přijetí, kterým prokázal svou oddanost týmu; je to skutečný týmový hráč.”

Vowles, který v nedávném rozhovoru přiznal, že byl šokován zjištěním, že Williams donedávna používal ke správě dílů tabulku v programu Microsoft Excel, což označil za “zbytečnost” a “vtip”, však prohlásil, že je “nepřijatelné”, že se tým ocitl v situaci, v níž se ocitl při Velké ceně Austrálie, a slíbil, že dojde k “významné změně”.

“V moderní Formuli 1 je nepřijatelné, abychom neměli náhradní podvozek,” řekl Vowles, “ale je to odraz toho, jak jsme v zimním období zaostávali, a ukázka toho, proč musíme projít výraznou změnou, abychom se dostali do lepší pozice do budoucna. V důsledku toho jsme dnes odpoledne museli učinit několik velmi obtížných rozhodnutí. Pro Williams to bude těžký víkend a do takové situace se už znovu nedostaneme,” dodal. “Jsme nesmírně zklamáni, že poškození podvozku znamená, že jej musíme z víkendu stáhnout.”

Williams má v současné době po prvních dvou závodech sezóny 2024 v tabulce konstruktérů nula bodů, stejně jako další nebodující týmy RB, Alpine a Kick Sauber.


  • Nejnovější číslo online magazínu KOLO na KOLO. Předplatné zde.
  • Napětí manažerů Mercedesu
  • Kdo ve skutečnosti vlastní F1?
  • Zak Brown, jak jej neznáte
  • Le Mans: Možná poslední soukromý tým na stupních vítězů
  • Historie: Jak se závodilo v nacistickém režimu
  • Aerovychytávky