Rozejít se s Vettelem bylo pro Ferrari správné rozhodnutí

Rozhodlo se Ferrari správně, když vyměnilo Sebastiana Vettela za Carlose Sainze? Podle bývalého závodníka Felipeho Massy, který v Maranellu strávil 8 sezón, učinil vzpínající se kůň správný krok.

Štítky: Felipe Massa Sebastian Vettel Zveřejněno 20. 09 2020 — Petr Čermák

Čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel jezdí pro Ferrari od roku 2015. Za tu dobu získal 14 vítězných triumfů a dvakrát se stal vicemistrem světa. Tím ale jeho seznam úspěchů u Scuderie končí – na titul šampiona to přeci jen nestačilo.

Vettelovy loňské výsledky vedení Ferrari nepotěšily, Němec zaostával i za mladším a méně zkušeným Charlesem Leclercem, který po Vettelově boku vystřídal Kimiho Räikkönena. Vše nakonec vedlo k rozhodnutí, že s Vettelem slavný italský tým neprodlouží. Místo něj usedne do kokpitu Ferrari Carlos Sainz.

Felipe Massa závodil pro Ferrari v letech 2006 až 2013. Za ta léta se po jeho boku vystřídali tři různí týmoví kolegové – v roce 2006 Michael Schumacher, mezi lety 2007 a 2009 Kimi Räikkönen a od roku 2010 až do Massova odchodu v roce 2013 Fernando Alonso. S maranellskou stájí získal v roce 2008 titul vicemistra světa, za šampionem Lewisem Hamiltonem zaostal na konci roku jen o 1 bod.

Felipe Massa v minulosti čtyřnásobného šampiona kritizoval, v úspěch spojení Vettel – Ferrari nevěřil. I nyní zůstává brazilský sympaťák Vettelovým kritikem, podle něj se Ferrari rozhodlo pro příští rok správně.

„Vettelův čas už pominul,“ myslí si Massa. „Jeho letošní výsledky dokazují, že se Ferrari s největší pravděpodobností rozhodlo správně, když s ním na příští rok nepodepsalo.“

Má Ferrari před rokem 2022 vůbec nějakou šanci?

„Vidět takhle významný a důležitý tým se trápit, to je opravdu smutné. Nikdo nechce vidět Ferrari v podobných problémech. Je to výjimečný tým, hraje v mém životě významnou roli. Je to rozhodně jiné než u ostatních týmů, dá se říct, že se skoro jedná o náboženství.“

„Potřebují konkurenceschopné auto. Carlos Sainz je ale velmi dobrý závodník – je mladý a nabízí se mu spoustu příležitostí ke zlepšení.“

Felipe Massa se nikdy mistrem světa nestal, nejblíže měl k titulu v roce 2008. V poslední zatáčce GP Brazílie se ale Lewis Hamilton dostal na důležité páté místo, které mu zajistilo zisk důležitého bodu, jenž mu vynesl mistrovský titul. Massa – ačkoliv podruhé vítězem domácího závodu – se po příjezdu do pit lane rozplakal.

Zatímco pro Felipeho Massu byl ročník 2008 vrcholem kariéry, jeho rival Lewis Hamilton přidal ke svému prvnímu titulu dalších pět a letos je na cestě za vyrovnáním Schumacherova rekordu. Felipe Massa svého bývalého rivala obdivuje a říká, že si takhle významné úspěchy zaslouží.

„Tohle je další sezóna, ve které Hamilton dominuje. Hraje si s ostatními jezdci, odvádí neskutečně dobrou práci. Zaslouží si to.“

Massa by si ale samozřejmě jako řada fanoušků přál více různých vítězů a aspirantů na mistrovský titul. I proto vyzdvihuje Gaslyho triumf z letošní Monzy. Zároveň si užil napínavý závod v Mugellu.

„Máme za sebou skvělé závody jako Monzu nebo Mugello,“ dodal vítěz 11 závodů. „Chceme vidět napínavé závody jako například vítězství Pierra Gaslyho. Myslím si, že mu každý to vítězství přál.“

Peugeot se přidá s elektrickým vozem do Le Mans od roku 2022