O co Felipe Massa usiluje v žalobě proti F1 a Liberty
Po několika měsících čekání podal Felipe Massa v pondělí u Vrchního soudu v Londýně žalobu na Mezinárodní automobilovou federaci (FIA) a vedení Formule 1 (FOM) a další žalobu na bývalého prezidenta této kategorie Bernieho Ecclestonea.
Žaloba zpochybňuje výsledky šampionátu F1 v roce 2008 a zejména nezrušení Velké ceny Singapuru 2008. Bývalý jezdec čekal na odpověď na dopis, který zaslal organizacím v srpnu 2023 a který byl potřebný k oficiálnímu podání žaloby.
“Vždycky jsem říkal, že budu bojovat až do konce. Protože se FIA a FOM rozhodly nic nedělat, budeme se snažit tuto historickou nespravedlnost napravit u soudu. Záležitost je nyní v rukou právníků a ti jsou plně oprávněni udělat vše, co je nezbytné pro nastolení spravedlnosti ve sportu,” řekl bývalý jezdec F1.
Podle blogu Laura Jardima v deníku “O Globo” požaduje Massa ve dvou soudních sporech odškodnění, které by se mohlo pohybovat v rozmezí 64 až 150 milionů liber, což odpovídá 1,8 až 4,4 miliardy korun. Kromě toho bývalý jezdec také chce, aby FIA přiznala, že porušila své vlastní předpisy, když nevyšetřila havárii Nelsona Piqueta, a že kdyby tuto epizodu analyzovala během sezóny, Brazilec by se stal šampionem.
Singapuragate se týká úmyslné havárie Nelsona Piqueta Jr., která měla podpořit vítězství jeho tehdejšího týmového kolegy z Renaultu Fernanda Alonsa. Massa byl na pole position a v čele závodu, ale při zastávce v boxech pod safety carem udělal chybu a dostal penalizaci a propadl se na 13. místo.
Felipe Massa v Singapuru nebodoval, Hamilton získal šest bodů, boj o titul Massa prohrál o jeden bod. Případ vyšel najevo až v roce 2009 při Velké ceně Maďarska. Tehdy sportovní předpisy F1 umožňovaly zpochybňovat výsledky pouze do slavnostního předávání cen FIA, které se konalo každoročně v prosinci.
Ecclestone však na začátku roku 2023 prozradil, že si byl vědom úmyslnosti havárie Piqueta juniora již v roce 2008, což by umožnilo závod přezkoumat. Brit to zdůvodnil tím, že F1 a FIA mlčely, aby chránily pověst sportu.
Brazilec poté zahájil soudní řízení podáním dopisu, který podle britských soudních pravidel musí předcházet jakékoli žalobě. V něm jsou FIA a FOM považovány za spiklence, kteří Massu kvůli aféře v Singapuru poškodili po sportovní, morální i finanční stránce, přičemž mu podle odhadů vznikla i škoda ve výši desítek milionů eur. Lhůta pro odpověď na Massův dopis byla prodloužena loni v říjnu. FIA a F1 tehdy uvedly, že nemohly odpovědět kvůli srpnovým dovoleným. Během této doby dokonce Massovi právníci zaslali “oznámení o zajištění” společnostem Ferrari, Renault (nyní se jmenuje Alpine), sponzorovi ING a bývalým manažerům Renaultu Flaviu Briatoremu, Patu Symondsovi a Stevu Nielsenovi, kteří jsou do případu zapojeni. Žádost formálně vyzývá předvolané strany, aby se snažily zabránit zničení nebo úpravě dokumentů souvisejících s případem, které by mohly sloužit jako důkaz.
Massu nedávno podpořil jeho přítel a bývalý šéf Ferrari Jean Todt. Francouz, rovněž bývalý prezident FIA v letech 2009-2021, obhajoval zrušení Velké ceny Singapuru v roce 2008 a dokonce připustil, že tým mohl tehdy zaujmout jiný postoj. Tým šestinásobného mistra světa konstruktérů s Michaelem Schumacherem Todt vedl v letech 1994 až 2007, tedy rok před skandálem. V době kontroverze ho však ve funkci šéfa nahradil Stefano Domenicali, nynější prezident F1, a do roku 2009 zastával Todt funkci zvláštního poradce.
Bývalý šéf F1 Bernie Ecclestone věří, že Felipe Massa dělá “správnou věc” poté, co byla podána žaloba na několik stran kvůli skandálu “crashgate”. Po zprávě, že Massa povýšil svou žalobu na soudní proces, řekl 93letý Ecclestone tiskové agentuře PA:
“Kdyby se mě zeptal, řekl bych mu, že je to naprosto správné, aby podal žalobu a nechal anglického soudce rozhodnout, co je správné a co ne. Nemohu nic říci o výsledku a o tom, co se stane. Nemám tušení, myslím, že ho nemá nikdo, ale z jeho pohledu je lepší, když s verdiktem přijde anglický soudce. Bude to pro něj větší pomoc.”