Co Mercedes myslí “odvážností” volby Hamiltonova náhradníka?

Když šéf Mercedesu ve formuli 1 Toto Wolff mluvil o "odvážném" výběru náhrady za Lewise Hamiltona v příštím roce, mnozí si mysleli, že má na mysli mladíka Andreu Kimiho Antonelliho. Co tím ale ve skutečnosti myslí?

Štítky: Mercedes Nico Rosberg Sebastian Vettel Zveřejněno 16. 02 2024 — GPF1.cz

Juniorský jezdec Mercedesu vynikal ve všech kategoriích, ve kterých dosud závodil, a letošní hvězdná nováčkovská sezóna ve formuli 2 by mohla Wolffovi dokázat, že je připraven na to, aby v roce 2025 přešel k Mercedesu. Pro Wolffa by se však mohl odehrát i jiný “odvážný” scénář, který by mohl přinést krátkodobé řešení, které by zaplnilo mezeru, než bude Antonelli reálně připraven plnit úkoly pro Mercedes. A to znamená, že se rozhodne pro osvědčené zkušenosti a vítěze, kteří by dokonale doplnili George Russella.

Na vedlejší koleji je několik zřejmých kandidátů, kteří by se do této role mohli hodit: bývalí mistři světa Nico Rosberg a Sebastian Vettel, kteří se hodí z hlediska výkonnosti a profilu a nejsou k ničemu vázáni. Ale vzhledem k tomu, že Wolffův telefon je pravděpodobně stále žhavý v přístupech dalších jezdců, kteří chtějí nabídnout své služby, vypadá to, že oba zkušení Němci jsou již mimo hru. Rosberg, který pompézně opustil F1 jen několik dní po zisku titulu mistra světa v roce 2016, dal jasně najevo, že o případný návrat nemá zájem. V rozhovoru pro německé noviny Süddeutsche Zeitung Rosberg uvedl, že po tom netouží, ani nevěří, že by mohl být konkurenceschopný.

“To už je pryč, žádný comeback neplánuji,” řekl Rosberg, jehož prioritou je nyní nový život finančního investora a muže od rodiny.

A dodal: “Mám velký respekt před nebezpečím.”

Když mluvil o soutěžních aspektech práce jezdce F1, řekl: “Ani já bych to nemohl dělat jen tak. Musel bych se intenzivně připravovat celý rok, už jen proto, abych si v mozku vytrénoval synapse [spojky neuronů]. Závodní jezdec musí reagovat superrychle v nejvyšší rychlosti a být přesný. To jsem po dlouhé pauze ztratil. Svaly jsou také tolik namáhány, jen aby udržely volant se všemi odstředivými silami.”

Zatímco Vettel o případném zájmu o F1 veřejně nehovořil, Wolff nedávno zřejmě vyloučil i jeho. Existovala myšlenka, že by Vettel mohl letos startovat ve vytrvalostním mistrovství světa, ale z těchto plánů sešlo. Soutěžní návrat někam se určitě rýsuje, ale zdá se, že to nebude F1. V nedávném rozhovoru pro Auto Motor Und Sport Wolff o Vettelovi řekl:

“Myslím, že se rozhodl, že už nebude závodit. Pravidelně spolu hovoříme. Mluvili jsme spolu i včera, ale nebylo to o tom, že by za nás v budoucnu jezdil.”

Když Rosberg a Vettel vypadli z ‘nominací’, zbývá jedna osvědčená zkušená ruka, která by mohla být k dispozici – Fernando Alonso. Španěl dal během mediálních setkání před představením Aston Martinu na začátku tohoto týdne jasně najevo, že má na trhu s jezdci dobrou pozici, protože na startovním roštu jsou pouze tři mistři světa a on je jediný volný. Ačkoli řekl, že jeho prioritou je jednat nejprve s Aston Martinem, stejně tak naznačil, že zájem ostatních týmů bude pravděpodobně směřovat přes jiné osoby, včetně jeho manažera Flavia Briatoreho. Na otázku, zda ho kontaktovaly jiné týmy, Alonso odpověděl:

“Přímo mně ne, ale jsem si jistý, že obecně existuje zájem o to, abych věděl, jak si stojím do budoucna. Největší zájem projevil Aston Martin, který se mě každý týden ptá, takže uvidíme.”

Jaké rozhovory Briatore vede, nabralo zajímavý obrat minulý týden, kdy bývalý šéf týmu F1 zveřejnil na Instagramu fotografii s Wolffem při setkání u kávy. Bylo to v pondělí v monacké kavárně Cova, která patří Briatoremu a kde se oba často setkávají. Tato fotografie na Instagramu jistě podnítila představivost lidí, pokud jde o možný Alonsův přestup do Mercedesu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Flavio Briatore (@briatoreflavio)

Možná to byl Briatoreho záměr, když zveřejnil jejich rozhovor, přičemž se naznačuje, že sám Wolff nevěděl, že se nevinný snímek dostane na veřejnost. Mercedes zatím s rozhodnutím, koho chce příští rok postavit vedle Russella, nijak nespěchá. Ještě je spousta času na to, aby se ukázalo, jak se Antonelli vyvíjí a jak konkurenční obrázek startovního pole F1 v letošním roce utváří trh s jezdci, pokud jde o to, kdo by mohl být snadno k dispozici pro příští sezónu.

Wolffova možnost “odvážného” výběru se ještě může naplnit.