Vettel flirtuje s médii. Nebo s myšlenkou na návrat k závodění

Sebastian Vettel říká, že "nemůže vyloučit" možnost návratu do formule 1 po ukončení kariéry.

Štítky: Sebastian Vettel Zveřejněno 13. 09 2023 — GPF1.cz

Čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel se rozhodl ukončit kariéru na konci sezony 2022, ale od té doby se občas mluví o jeho návratu. Vettel, který teprve v červenci oslavil 36. narozeniny, je téměř o celých šest let mladší než nejstarší jezdec současného startovního pole Fernando Alonso. V  rozhovoru pro Sky Sports F1 se Martin Brundle Vettela zeptal, zda by se po pauze vrátil do závodů po vzoru svých kolegů Nigela Mansella, Alonsa a Kimiho Räikkönena.

“Myslím, že kdybyste se zeptali všech, někteří z nich by pravděpodobně řekli ‘ne’. A u některých nevím, ale nakonec se všichni vrátili, takže to nemůžu vyloučit.”

Vettel strávil své poslední dvě sezony v F1 s týmem Aston Martin, který se pohyboval v polovině tabulky, ale jeho nástupce Alonso využil výrazně vylepšeného vozu 2023 k zisku sedmi pódií v úvodních 14 závodech. Není pochyb o tom, že nedostatek konkurenceschopnosti týmu během jeho působení hrál roli ve Vettelově rozhodnutí ukončit kariéru, a přiznává, že k návratu by ho mohla zlákat jen správná “výzva”.

“Asi bude hodně záležet na tom, kdy, a samozřejmě to není nekonečné, protože 36 není jako ‘jo za 10 let’,” řekl Vettel. “Možná o tom budu přemýšlet, až uplyne čas, ale bude záležet na výzvě, na čemkoli, ale teď to nemám v hlavě. A já si užívám takový ten výhled na výzvu, co dál. Bude to tak, jak to vidím já, největší výzva pro každého závodníka a největší výzva pro každého sportovce, sportovkyni, co budete dělat potom?

Protože přirozeně vám bude tak 30-35, 40-45 let – záleží na vašem sportu a disciplíně. A co potom?

KOLO na KOLO ŽIVĚ – POSLEDNÍ VSTUPENKY do Ostravy zde

Zbývá spousta života a život může být skvělý, i když už nezávodíte, víte, na absolutním limitu v nejrychlejším autě na světě, ale pořád můžete dělat spoustu skvělých věcí, které vám přinášejí velké potěšení.”

Vettel byl spojován s dočasným návratem na startovní rošt, když jeho bývalý týmový kolega Lance Stroll utrpěl jen několik týdnů před začátkem sezóny zranění zápěstí, ale jezdec Aston Martinu se nakonec vrátil pozoruhodným způsobem včas na první závod sezony. Vettel přiznává, že si udržel kondici do té míry, že jedinou velkou překážkou jeho okamžitého návratu by bylo obnovení síly krku, která je nutná k tomu, aby vydržel extrémní přetížení, jemuž jsou jezdci F1 vystaveni.

Trvá však na tom, že udržování kondice je spíše volbou životního stylu než přípravou na návrat na startovní rošt.

Na otázku, zda je připraven závodit, Vettel odpověděl: “Ano, ale proto, že chci, ne proto, že bych se chtěl vrátit, nebo kdyby někdo vypadl, tak (nastoupím), ne kvůli tomu.

Ale tak myslím, že můj krk ještě není v pořádku. Ani nemůže být, ale všechno ostatní je docela, docela dobré, řekl bych.”