Krátké závody místo kvalifikací větší vzrůšo nepřinesou

Rezervní pilot Alfy Romeo si není jistý tím, že krátké sprintové závody, které letos formule 1 během tří závodů vyzkouší místo sobotní kvalifikace, budou velkým přínosem.

Štítky: Pravidla Robert Kubica Zveřejněno 26. 02 2021 — Lukáš Štěrovský

Grand Prix Kanady, Brazílie a zřejmě Itálie, to jsou předběžně tři závody, během kterých F1 vyzkouší v letošním roce pozměněný formát. Kvalifikace se pojede už v pátek, v sobotu bude na programu krátký sprint, který zase určí pozice pilotů na startu klasické nedělní velké ceny.

Takový nápad se ale moc nezamlouvá Robertu Kubicovi. „Jelikož už nezávodím, vnímám to více z pohledu diváka. Nemyslím si, že víkendový formát je klíčem k tomu, jak udělat z formuli 1 větší podívanou. Líbí se mi, jak je to dnes.

Podle mého je DNA tohoto sportu, že v sobotu vidíme kvalifikaci a v neděli závod. Bude zvláštní mít kvalifikaci už v pátek,“ domnívá se šestatřicetiletý Polák, který je rezervním pilotem Alfy Romeo.

S tím se pojí další nepříjemnost. Kubica totiž dostal přislíbeno, že v rámci pátečních tréninků bude letos „párkrát za dva měsíce“ jezdit on. Jenže před sezonou došlo ke zkrácení tréninků z devadesáti na šedesát minut, což omezuje už tak malé množství času, které jezdec ve voze může během roku strávit. A teď se navíc, zřejmě místo odpoledního tréninku, bude ve třech případech konat rovnou kvalifikace…

„Naštěstí se budu účastnit závodního programu ve sportovních vozech,“ popisuje svůj záložní plán Kubica, který DTM, kde závodil vloni, vymění za evropskou odnož série Le Mans. „Stále bych ale nejradši jel závod v F1…“

Pozměněný nápad sobotních kvalifikačních závodů je zpět