Více Sprintů? “Proč ne?”

Prezident a výkonný ředitel Formule 1 Stefano Domenicali prohlásil, že by v budoucnu rád viděl v kalendáři F1 více sprintových závodů.

Štítky: F1 Sprint Pravidla Zveřejněno 26. 04 2024 — GPF1.cz

F1 v současnosti plánuje šest sprintových víkendů ročně na různých okruzích, přičemž první sprint roku 2024 se uskutečnil minulý víkend v Číně a druhý příští týden na Velké ceně Miami. Jezdci a fanoušci hodnotí sprinty smíšeně, protože dodatečné soutěžní tréninky oproti volným tréninkům obecně zvyšují zájem, ale také zvyšují zátěž pro týmový personál.

Upravený formát pro rok 2024, kdy týmy nyní mohou provádět úpravy vozu mezi závodem ve sprintu a kvalifikací na velkou cenu, byl vnímán jako krok vpřed.

ČTI ONLINE MAGAZÍN KOLO NA KOLO

Zajímavý sprint v Číně s poněkud odlišným pořadím v porovnání se skutečnou velkou cenou dodal výkonnému řediteli F1 Domenikalimu odvahu k tomu, aby naznačil, že v budoucnu by bylo možné jezdit více než šest sprintů ročně.

“Kvalifikační sprint v těch neuvěřitelných podmínkách, hodně jsme najezdili [v dešti] a to nám připomíná, že máme povinnost zajistit, aby každý den byla na trati nějaká akce, abychom respektovali fanoušky, kteří sem jezdí a chtějí se bavit,” řekl Domenicali pro Sky Sports F1.

Na otázku, zda to může v budoucnu znamenat více sprintů, odpověděl:

“Proč ne? Proč ne? Řekl bych, že je to skvělé, protože to udržuje napětí každý den a je to něco, o čem se bude v budoucnu diskutovat. Teď uvidíme, jak to bude letos se sprinty. Ale je to určitě bod k diskusi, který chci probrat na příští komisi F1. “Musíme se vyvarovat jakékoli možnosti, že by nastala situace jako v Japonsku, kde auta nejezdila kvůli povětrnostním podmínkám. To není dobré pro lidi, kteří se na nás přijdou podívat a uvidí jezdce. Jsem si jistý, že týmy pochopí, že musíme najít řešení.”

Mistr světa Max Verstappen, jeden z nejzuřivějších kritiků sprintových závodů, připustil, že aktualizovaný formát pro rok 2024 představuje solidní zlepšení. Zároveň však dodal, že by to F1 neměla brát jako důvod k tomu, aby v budoucnu počet sprintů navýšila.

“Formát sprintu byl lepší, řekl bych, že trochu přímočařejší,” řekl Verstappen poté, co ovládl šanghajský sprint i velkou cenu. “Ale taky to nepřehánějme, protože už teď jezdíme 24 závodů ročně, z toho šest těchto sprintů také. Chápu to. Asi se to lépe prodává a má to lepší čísla v televizi, ale je to také větší zátěž pro mechaniky a všechno ostatní. Člověk se s tím musí vyrovnat, ale nemysleme si, že teď jich potřebujeme 12, protože se to na lidech také podepíše.”

Lando Norris z McLarenu dodal: “Upřímně řečeno, nemyslím si, že je to pro nás jako jezdce špatné. Nemyslím si, že bychom si mohli stěžovat. Jsou to stovky mechaniků a inženýrů, kteří musí tolik cestovat. Není to pro ně zdravé. Není to udržitelné. Takže problém není na naší straně. Šéfové F1 by se měli více starat o zbytek týmu.”