Pozměněný nápad sobotních kvalifikačních závodů je zpět

Obrácený startovní rošt ne, sobotní sprinty ano. Možná už letos! Nový šéf formule Stefano Domenicali pohovořil o plánech pro sezonu 2021.

Štítky: Pravidla Stefano Domenicali Zveřejněno 4. 02 2021 — Lukáš Štěrovský

Hned třikrát v posledních dvou letech formule 1 hlasovala o možnosti sobotních sprintů (kratších závodů), které by nahradily kvalifikaci a určily postavení na roštu nedělní velké ceny. Třikrát tuto možnost stáje zamítly, přesto se teď znova vrací do hry.

„Myslím, že je důležité promyslet nové možnosti, jak být atraktivnější nebo zajímavější,“ prohlásil bývalý šéf Ferrari. „Nesmíme ale ztratit tradiční přístup k závodění. V době, kdy jsme kvalifikaci měnili s nadsázkou každé dva dny, jsme se naučili, že chybné řešení nám popálí prsty, poškodí nás. Tomu se musíme vyhnout. Teď máme stabilní formát,“ uvědomuje si Domenicali.

„Studujeme ale to, jaký přínos by mohl být sobotní sprintový závod. Myslíme, že bychom to mohli vyzkoušet už letos. Právě teď o tom diskutujeme s týmy. Myslím, že dost možná by právě toto mohla být ta věc, která učiní F1 atraktivnější,“ dodává Ital.

Podle něj by se do sobotních závodů jezdci seřadili podle opačného pořadí v šampionátu. Výsledná pozice v závodě by pak znamenala startovní příčku do nedělního plnohodnotného podniku. Naopak další, v minulosti několikrát skloňovanou možnost, kterou je obrácený startovní rošt do hlavního závodu, vyzkoušet nehodlá. „S obráceným startovním roštem je konec, to vám mohu říci,“ má jasno.

Plán nového šéfa F1: Méně závodů, ale víc se jich bude střídat