Návrat s Williamsem nemohl dopadnout hůř, přiznává Kubica

Když bylo oznámeno, že se Robert Kubica v roce 2019 připojí k týmu Williams, vzbudilo to mezi fanoušky formule 1 obrovské nadšení. Polský jezdec byl jedním z největších talentů své generace a Williams mu dával šanci znovu se prosadit na startovním roštu. Nyní však 39letý závodník přiznal, že sice respektuje tým, ale bylo jasné, že to bylo špatné rozhodnutí.

Štítky: Robert Kubica Zveřejněno 19. 12 2023 — GPF1.cz

Robert Kubica vstoupil na scénu Formule 1 v roce 2006 poté, co rok předtím vyhrál Formuli Renault 3.5. V týmu BMW Sauber nahradil Jacquese Villeneuvea a další tři velmi úspěšné sezony, přičemž v roce 2008 získal pro tým jediné vítězství v jeho historii v Kanadě. Poslední rok s Renaultem v roce 2010 ukončil svou kariéru v F1 poté, co měl před sezónou 2011 velkou havárii při účasti v seriálu rallye.

Zranění nohy, ramene, paže a ruky znamenalo, že se musel propracovat zpět do pyramidy motorsportu a prokázat svou kondici. V roce 2019 – osm sezón po svém posledním závodě ve formuli 1 – dostal Kubica nabídku vrátit se na startovní rošt týmu Williams. Kubica k tomu řekl:

SHÁNÍŠ ORIGINÁLNÍ VÁNOČNÍ DÁREK?
PŘEDPREMIÉRA FILMU FERRARI s TALKSHOW –
VSTUPENKY ZDE

“Během let jsem dospěl k určitému poznání, že nemusím závodit za každou cenu. Chci najít správné prostředí, protože vím, co potřebuji, abych se v něm cítil dobře. A současná situace dává určité vědomí takové psychické pohody. S návratem do F1 souvisí i druhá myšlenka – po sportovní stránce jsem s Williamsem nemohl dopadnout hůř. Abych byl spravedlivý – mám k té firmě velký respekt, protože tam bylo dost lidí, kteří opravdu věděli, co dělají.

Ale bohužel jsme byli ve špatnou dobu a na špatném místě.”

Kubica získal pro Williams v roce 2019 pouze jediný bod, když se ve Velké ceně Německa vrátil domů na 10. místě. Jel po boku George Russella, který v F1 debutoval, a mladý Brit svého zkušenějšího týmového kolegu překonal, ale nezískal ani jeden bod. Russell se v rámci tohoto sportu dostal k větším a lepším věcem, zatímco Kubica tým na konci sezony opustil a do F1 se vrátil pouze na dva závody s týmem Alfa Romeo v roce 2021. Kubicu jsme ve Formuli 1 pravděpodobně viděli naposledy, v roce 2024 bude jezdit za Ferrari ve vytrvalostním mistrovství světa.

Navždy si ho budeme pamatovat díky tomu, jak rychlý byl během svého prvního působení v týmu BMW Sauber, a fanoušci kvůli této vážné havárii pravděpodobně přišlo o vážného konkurenta pro období nadvlády Lewise Hamiltona.