Znalosti Williamsu z F1 pomůžou nemocným novorozencům

Britská stáj se podílela na vývoji nového přepravního zařízení pro nemocné novorozence a děti, které potřebují okamžitý převoz na specializované kliniky a nemocnice.

Štítky: Williams Zveřejněno 5. 07 2017 — Lukáš Štěrovský

Zařízení nazvané jako Babypod 20 vzniklo v dílnách Williams Advanced Engineering, což je sesterská firma týmu F1 a součást skupiny Williams Group. Jeho úkolem je vytvořit bezpečné prostředí pro novorozence, kteří kvůli kritickému zdravotnímu stavu potřebují bezprostředně (či brzy) po porodu převoz vozem, ambulancí nebo helikoptérou do speciálního zdravotního zařízení.

Williams pracoval na novém vzhledu zařízení společně s firmou Advanced Healthcare Technology (AHT), která se již několik let zabývá problematikou způsobu převozu novorozenců. Materiály použité na toto přepravní zařízení se nijak neliší od těch, ze kterých se staví monopost F1. Uhlíková vlákna dokážou v případě nehody absorbovat přetížení až 20 G, celková váha přitom činí pouhých 9,1 kilogramů (některé zdroje uvádějí dokonce 7 kilogramů).

„Podobnost mezi vozem formule 1 a přepravním zařízením pro novorozence nemusí být na první pohled zřejmá,“ říká Craig Wilson, generální ředitel Williams Advanced Engineering. „V obou případech je vyžadována lehká a pevná struktura, která v případě nehody udrží cestujícího v bezpečí, a navíc může monitorovat životní funkce, zatímco zůstává lehce přenosná a přístupná.

Vzali jsme existující produkt Babypod a pracovali s AHT na vytvoření zařízení, které nebude pouze uživatelsky přívětivější, a jehož výroba bude rozsáhlejší tak, aby co nejvíce nemocnic mohlo využívat tuto technologii inspirovanou formulí 1,“ dodává Wilson.

Technologie McLarenu bude revolucí v nemocnicích

K nové generaci takzvaných BabyPodů, na kterých se Williams podílel, se vyjadřuje i Mark Lait, ředitel AHT přes design. „Nový model se sníženou hmotností a zvýšenou pevností navíc nabízí ochranu před vibracemi, zvuky zvenčí a nárazy, ke kterým někdy v lékařských vozidlech jedoucích vysokou rychlostí dochází.“

Zařízení, které bude vyráběno přímo v Grove, sídle Williamsu, stojí v přepočtu zhruba 150 000 Kč. Využíváno bude nejprve využíváno londýnskou nemocnicí Great Ormond Street, která provozuje službu právě na akutní převoz novorozenců – Children’s Acute Transport Service (CATS). Pokud se zařízení osvědčí, je plánováno jeho rozšíření i do dalších nemocnic a zdravotních ústavů.

Eithne Polke, provozní manažer CATS, je už ale teď přesvědčen o přínosu Babypodu od Williamsu. „Nový model má upravený design, který umožňuje větší flexibilitu a ovladatelnost při přesunu kriticky nemocných dětí z jednoho druhu dopravy do druhého.“ V zařízení je také nově udržována konstantní teplota a přepracovaný kryt rovněž dovoluje neustálou optickou kontrolu stavu dítěte.

Foto: babypod.com, ESPN

Diskuse k článku

Napsat komentář