Technologie McLarenu bude revolucí v nemocnicích

V birminghamské nemocnici proběhlo úspěšné testování diagnostického systému McLarenu na teprve dvouletém pacientovi. Rapid, jak je tato technologie označována, je revoluční novinkou v oblasti monitorování životních funkcí člověka. Tříletá studie Rapidu si klade za cíl získat pod svá křídla 1200 pacientů. Hotova by měla být v roce 2017.

8 Štítky: McLaren Rapid Zveřejněno 12. 11 2015 — Lukáš Štěrovský

Zařízení nazvané jako The Real-Time Adaptive and Predictive Indicator of Deterioration project (Rapid) průběžně monitoruje srdeční frekvenci, dýchání a množství kyslíku. Navíc dokáže předávat výsledky lékařům v reálném čase, bez jakékoliv prodlevy. Díky tomu zvládne včas varovat před potenciálními problémy pacienta.

Technologie z formule 1 je momentálně zkoušena v birminghamské dětské nemocnici a je první svého druhu ve světě. Experti z oboru prohlašují, že Rapid by časem mohl zcela změnit obraz zdravotní péče, zachraňovat životy a snížit délku pobytu v nemocnicích.

Bezdrátové snímače jsou připojeny k hrudníku a kotníkům, kde měří vitální funkce. Ty jsou posléze zpracovány speciálním analytickým programem McLarenu.

Vitální funkce jsou většinou měřeny zdravotními sestrami a zaznamenávány na papír v intervalu jedné až čtyř hodin. Nová technologie nepotřebuje ke své obsluze personál, dokáže jej navíc upozornit na okamžité změny v pacientově těle.

„Schopnost sledovat a identifikovat zhoršení stavu, který může vést například k srdeční zástavě, zajistí dřívější indikaci potíží a lékařům dá šanci zachránit životy pacientů,“ prohlásil tamní lékař Heather Duncan.

„Tato metoda je skutečnou změnou. Poprvé v historii nám umožní monitorovat pacientovy funkce v reálném čase, jako to dlouhá léta dělala jiná riziková odvětví. Věřím, že to změní způsob, jakým se staráme o hospitalizované pacienty,“ řekl dále poradce birminghamské jednotky intenzivní péče a vedoucí studie technologie Rapid.

Dětský pacient v nemocnici národní zdravotní služby se stal vůbec prvním člověkem, který byl monitorován pomocí stejné technologie, jakou dodává McLaren svým závodním jezdcům.

Teprve dvouletý Lucas West v britské nemocnici prodělal už dvě otevřené operace srdce, aby doktoři mohli léčit vrozenou srdeční vadu. Jeho matka s příznačným jménem Sára Huntová si Rapid nemůže vynachválit.

„Bezdrátové monitorování dává Lucasovi volnost. Je velmi živý a jako většina dětí v jeho věku se chce hýbat. Což je těžké, pokud je ve změti kabelů. Není pochyb o tom, že je šťastnější, když je monitorován bezdrátově. Navíc jsem mnohem klidnější, když vím, že je kontrolován permanentně,“ prohlašuje třicetiletá Britka.

Ministr pro životní prostředí George Freeman doplnil Huntovou tímto tvrzením: „Kombinace analytické technologie formule 1 a odborných znalostí národní zdravotní služby v diagnostice je nezbytná, pokud chceme pacientům v jednadvacátém století poskytovat co nejvíce inovativních diagnostických procedur a maximalizovat účinnost a výkonnost národních zdravotních služeb.“

K celé situaci se pochopitelně vyjádřil i McLaren, a to ústy Iana Rhodese, který je generálním ředitelem společnosti McLaren Applied Technologies. „Máme unikátní odborné znalosti v oblasti sběru dat v reálném čase a jejich analýzy, která v průběhu sezóny formule 1 probíhá týden co týden. Pomocí bezdrátových senzorů jsme schopni pochopit, co je normální pro jednotlivé pacienty a navíc varovat doktory v případě změny jejich stavu. Věříme, že naše zkušenosti mají potenciál zachránit mnoho mladých životů.“

Diskuse k článku

Napsat komentář