Zrušená Imola vyvolala spory kvůli finančnímu vyrovnání

Zrušení Velké ceny Emilia Romagna mělo finanční následky, jejichž řešení vyvovalo napětí mezi týmy a šéfy šampionátu F1.

Štítky: 2023 Finance GP Emilia Romagna Zveřejněno 14. 12 2023 — Tomáš Richtr

Sezona 2023 měla formálně 23 velkých cen, ale odjelo se jich jen 22. Emilia-Romagna totiž byla v důsledku záplav zrušena. Přírodný živly. Právně typický zásah vyšší moci. Důležitý smluvní princip, díky kterému jsou smluvní strany vyvázány z povinností. Zjednodušeně řečeno: na náhradu nemají nárok diváci, televizní společnosti ani ten, kdo za pořádání závodu kasíruje.

Ale všechno je v tomhle případě trochu jinak.

Imola za hostování závodu zaplatila 23 milionů dolarů. Peníze, které by F1 nemusela vracet, protože sama za zrušení závodu nemůže. Imola by měla být proti takovým událostem pojištěna.

Ale nebyla.

EXKLUIVNÍ PŘEDPREMIÉRA FILMU FERRARI – zbývají poslední vstupenky
VSTUPENKY ZDE

Nenašly se pojišťovny, které byly ochotny pojistku uzavřít za podmínek, které by byly přijatelné pro Imolu. O absenci příslušného pojištění neměl nikdo, zejména samotné týmy F1, ponětí. Proto pro ně bylo překvapením zjištění, že šéf F1 Stefano Domenicali rozhodl o navrácení 23 milionů dolarů Imole. Což snížilo příjmy F1 právě o takovou částku, což ale znamená, že týmy budou kráceny na prize money, v průměru každý přibližně o 1,3 milionu dolarů.

Týmy zvažují cesty, jak vymáhat kompenzaci ztrát. Pokud by je měla F1 týmům vyplatit, odhadovaná celková ztráta na příjmech F1 by byla kolem 33 milionů dolarů.

Povodně, které v květnu 2023 postihly region Emilia-Romagna v Itálii, měly katastrofální následky. Způsobily je obrovské srážky, které za pouhých 36 hodin dosáhly množství obvyklého pro šest měsíců. Následky zahrnovaly minimálně 14 obětí a devět mrtvých. Více než 15 000 evakuovaných lidí.  Asi 50 000 lidí zůstalo bez elektřiny. Škody dosáhly několika miliard eur. Celkem bylo těžce postiženo asi 40 obcí v regionu Emilia-Romagna.