F1 v Las Vegas byla nejúspěšnější tamní akcí

Zpráva o Velké ceně Las Vegas v roce 2023, kterou nedávno zveřejnil okres Clark County v Nevadě, ukazuje, že celkový ekonomický dopad výdajů na tuto akci činil ohromujících 884 milionů dolarů. Tento údaj jen poodhaluje, co první závod Formule 1 v Las Vegas po 41 letech pro oblast znamenal.

Štítky: Finance GP Las Vegas Zveřejněno 2. 04 2024 — GPF1.cz

Závod GP Las Vegas 2023 byl jedním z nejočekávanějších závodů Formule 1 v poslední době. A po poněkud nepříliš vydařeném začátku se dění na trati vcelku vydařilo. V příběhu je však mnohem víc než jen to, co se odehrálo na trati. Jaký dopad to bude mít na místní obyvatele a podniky? Stálo všechno to úsilí za to? Výsledky uvedené v této zprávě jsou fascinující.

Podle zprávy utratili návštěvníci GP Las Vegas 2023 3,6krát více než typický návštěvník Las Vegas. Průměrná délka pobytu činila 4,1 noci a na jednu cestu bylo utraceno více než 4 100 dolarů. To je 1 000 dolarů za noc a tato částka nezahrnuje ani cenu vstupenek na závod.


  • Nejnovější číslo online magazínu KOLO na KOLO. Předplatné zde.
  • Napětí manažerů Mercedesu
  • Kdo ve skutečnosti vlastní F1?
  • Zak Brown, jak jej neznáte
  • Le Mans: Možná poslední soukromý tým na stupních vítězů
  • Historie: Jak se závodilo v nacistickém režimu
  • Aerovychytávky


Na veřejnou infrastrukturu vynaložila GP Las Vegas téměř 88 milionů dolarů. Mzdy místních pracovníků činily za první celý rok práce 52 milionů dolarů. Rozvoj infrastruktury související s GP Las Vegas podpořil téměř 2 200 pracovních míst. Mezi provozem akce a výdaji návštěvníků bylo zapotřebí téměř 5 100 dalších pracovních míst. Závod vygeneroval 77 milionů dolarů na státních a místních daních. To je více daňových příjmů než z jakékoli jiné akce v historii Las Vegas. Zaměstnanci okresu Clark strávili přípravami na GP více než 17 000 hodin.

GP Las Vegas 2023 se konala 19. listopadu. V tento den bylo mezinárodní letiště Harryho Reida (LAS) s 2197 operacemi druhým nejrušnějším letištěm ve Spojených státech. Poprvé v historii Las Vegas operoval na letišti LAS Boeing 747-800, který podporoval nákladní provoz GP Las Vegas.

Místní obyvatelé byli ovlivněni stavebními a závodními aktivitami. Regionální dopravní komise (RTC) Freeway and Arterial System of Transportation (FAST) musela zvládat neustálé změny konfigurace vozovek. Od října 2023 bylo objížděno více než půl tuctu tras, což mělo dopad na 25 000 zákazníků denně. To mělo za následek až hodinová zpoždění, jak tvrdí zpráva. Někteří místní podnikatelé se k narušení provozu GP vyjádřili možná ještě hlasitěji a uvedli, že jim “nezbylo nic jiného” než pořadatele zažalovat kvůli tomu, jak moc město uzavřel.

Ani fanoušci nebyli v chválení závodu zcela jednotní. Dvě právní firmy podaly hromadnou žalobu na organizátory závodu jménem 35 000 fanoušků, kteří mohli sledovat celkem 8 minut z pátečních tréninků.

Původní smlouva o pořádání závodů v Las Vegas platí do roku 2025, ale cílem je její prodloužení až do roku 2033. To si vyžádá další práce, které zahrnují i práce na šachtách kolem trati. Zpráva uvádí, že 12 šachet je třeba zvednout na úroveň a šest z nich je třeba sanovat. Nikdo nechce, aby se opakovalo fiasko s uzávěry šachet z roku 2023. Situace s uzávěry šachet je však jen jednou z mnoha výtek uvedených v této zprávě, které bude třeba řešit, aby byla zajištěna úspěšná GP Las Vegas v příštích letech.