Imola si letos připomene 30 let od smrti Senny a Ratzenbergera

Pořadatelé Velké ceny Emilia-Romagna si v květnu, kdy se na okruh v Imole vrátí formule 1, připomenou 30 let od smrti Ayrtona Senny a Rolanda Ratzenbergera.

Štítky: Ayrton Senna GP Emilia Romagna Historie Zveřejněno 12. 02 2024 — GPF1.cz

Oba jezdci zahynuli při haváriích během Velké ceny San Marina v roce 1994. Ratzenberger zahynul, když jeho vůz během kvalifikace narazil do bariéry ve vysokorychlostní pravotočivé zatáčce Villeneuve. Následující den Senna havaroval a zemřel v zatáčce Tamburello v šestém kole velké ceny. Obě zatáčky byly následně pozměněny.

Automobilový klub d’Italia oznámil, že při letošní velké ceně se uskuteční řada iniciativ na památku obou jezdců. F1 se na trať, na které naposledy závodila, vrátí v roce 2022, protože loňský závod byl zrušen kvůli silným záplavám v oblasti.

“Jako region jsme si návrat formule 1 do Imoly, ústřední události ve velmi bohatém kalendáři sportovních akcí v regionu Emilia-Romagna, velmi přáli,” řekl Stefano Bonaccini, prezident regionu Emilia-Romagna. “Letošní grand prix je obohacena o další hluboké významy: vzpomínku na milovaného šampiona, jakým byl Ayrton Senna, a silné znamení restartu v Emilia-Romagna zasažené povodněmi.”

Desáté výročí úmrtí si během víkendu Velké ceny San Marina 2004 připomněl Gerhard Berger, Ratzenbergerův krajan a bývalý Sennův týmový kolega, který po okruhu řídil jeden z bývalých vozů Lotus trojnásobného šampiona. Nedaleko místa jeho havárie na okruhu stojí Sennův památník.

Imola také pro letošní závod přistavěla pět nových tribun, čímž se kapacita zvýšila o 17 000 diváků.


Nové číslo magazínu KOLO na KOLO přináší silná témata:

  • Nejnovější informace o podvodech Benettonu a Michaela Schumachera v sezoně 1994
  • Opravdové zákulisí vztahu Hamilton – Wolff
  • Enzo Ferrari a jeho ženy
  • Aerodynamické vychytávky
  • Odstrašující případy nových týmů v F1

PŘEDPLATNÉ TADY

PŘEDPLATNÉ TADY