Williams spokojen: vloni předčil svá očekávání

Stáj z Grove zažila minulou sezonu posun vzhůru. Týmu se podařilo získat několik bodů s oběma piloty, George Russell měl pravidelně povedené kvalifikace a získal jedno podium, sice kontumačně, ale přece. Šéf Williamsu Jost Capito proto věří, že jeho stáj předčila svá očekávání.

Štítky: Jost Capito Williams Zveřejněno 10. 01 2022 — Vašek Štěpánek

Capito se ohlédl za uplynulou sezonou a podle vlastních slov může být Williams spokojen. Po letech 2019 a 2020, kdy se tým založený Frankem Williamsem beznadějně pohyboval na chvostu startovního pole, přišlo vloni mírné zadostiučinění.

„Myslím, že se nám podařilo předčit očekávání, která jsme měli na začátku roku 2021. Jsme malý tým s omezeným rozpočtem, navíc letos přijdou nová pravidla, a tak byl loňský vývoj velmi omezený, do toho jsme stále pracovali během celosvětové pandemie.

I tak jsme ale porazili Haas, a především Alfu Romeo, která zaznamenala také výrazný posun v rychlosti. Řekl bych, že proto můžeme být s naším loňským šampionátem a výkonem docela spokojeni,“ uvedl Capito.

Za nejlepší závody považuje Němec Maďarsko a Belgii – tyto závody Williams potřeboval jako sůl. „Rozhodně to byly závody, které pro nás byly velmi důležité. V Budapešti jsme konečně dosáhli na body, a to po dlouhé době.

Dalším závodem byla Belgie, kde jsme získali podium, George totiž v kvalifikaci předvedl skvělý výkon, který byl rozhodující. Jsem si jist, že tyto Grand Prix náš tým namotivovali a pracovali jsme pak o to tvrději,“ pokračoval šéf Williamsu.

Letos formuli 1 potkaly velké změny v pravidlech, asi největší za posledních několik let, a tak mají menší týmy skvělou příležitost se posunout v pořadí o něco výš. Například v roce 2014, kdy také přišla nová pravidla, to byl právě Williams, který z toho profitoval.

Prezident FIA: Elektrická formule 1 není možná

Vloni v Grove také došlo ke změně vedení. Zakladatelská rodina Williamsů se definitivně stáhla a vedení stáje kompletně převzala americká investiční společnost Dorilton Capital. Díky dostatku financí a stability Capito očekává další zlepšení.

„Jsem šťastný, pokud jde o to, kde se tým nyní nachází. Máme novou manažerskou skupinu, která dělá dobrá rozhodnutí. Odvedli jsme velký kus práce – odrazili jsme se ze dna a nyní na tom můžeme stavět, což je klíčové.

Lidé jsou v týmu nadšeni a opět motivováni něco tvořit. Jistě, víme, že nebudeme vyhrávat za rok, zázraky bohužel neexistují. Tenhle sport je o týmu, tvrdé práci a oddání dělat dobré věci a správná rozhodnutí. Proto doufám, že v dalších letech půjdeme stále nahoru,“ dodal Capito.

Za Williams budou letos závodit Nicholas Latifi, který je u týmu od roku 2020 a vloni předvedl solidní zlepšení a získal i několik bodů. George Russella nahradí navrátilec Alex Albon, který byl Williamsu propůjčen od Red Bullu.