Williams se zhorší, než se zase zlepší. Ale má to své důvody

Šéf týmu Williams James Vowles vysvětlil, že tým musí investovat do budoucnosti, což znamená krátkodobé ústupky. Nesoustředí se tak jen na rok 2024, ale víc do budoucnosti.

Štítky: James Vowles Williams Zveřejněno 27. 08 2023 — GPF1.cz

“Auto, které máme, to je [letos] vše,” řekl James Vowles na tiskové konferenci před Velkou cenou Nizozemska. “Na rozdíl od Haasu, který je podle mě tvrdým soupeřem [a se kterým má Williams shodný počet 11 bodů], nemáme do konce roku nic dalšího v plánu. Takže se musíme snažit sbírat body, které budou k dispozici, až budou k dispozici. Soustředíme se – a to nejen teď, ale vlastně už nějakou dobu zpátky – na ročník 2024 a vlastně se částečně soustředíme i na ročník 2025 a 2026.

V tomto směru je třeba se zaměřit na to, abychom se dostali do čela tabulky. V současné době svádíme urputný boj o tuto desítku, devítku, osmičku, sedmičku [pozici]. Chci, aby tým, oni i já jsme byli v ostrém boji o pozice výše. A toho nelze dosáhnout tím, že budete neustále rozvíjet to, co máte v tuto chvíli. Uděláte to tak, že budete myslet dopředu, do budoucna, a s tím budou spojeny náklady, možná i na rok zpět, ale v budoucnu zase dopředu.”

James Vowles, uznávaný strategický manažer Mercedesu, se stal šéfem Williamsu na začátku letošního roku. Je něco, co se naučil, a co před tím nevěděl?

“Je toho mnoho. Zabralo by mi asi celou tuto tiskovou konferenci, abych je shrnul, ale byl bych zklamaný, kdybych se během této cesty neustále neučil, každý měsíc, každý rok, a byl bych zklamaný, kdybyste mi tuto otázku nepoložili za rok a já stále neodpověděl: ‘Stále se učím každý den’.

Největší věc je tato: přejdete od řízení malých týmů, dokonce i velkých týmů, k organizaci, a to jsou velmi odlišné požadavky. Neexistuje jediný den, kdy byste se soustředili na stejnou věc. Obvykle máte asi 10 až 12 různých schůzek, přičemž každá z nich se týká jiných témat: mohou to být piloti, marketing, dění v Las Vegas, inženýrství, výkon, aerodynamika. A je to vzrušující. Je to zajímavé, celou dobu vás to udrží ve střehu. A myslím si, že ta dynamika a schopnost pokrýt tolik tematických oblastí tak rychle byla…

No prostě nic vás nemůže pořádně vycvičit, než když se do toho nakonec opravdu pustíte.”