Už ani šéf Mercedesu nechápe rozdíl mezi Verstappenem a Pérezem

Podle šéfa konkurenčního týmu formule 1 Toto Wolffa je rozdíl mezi Maxem Verstappenem a Sergiem Perezem v týmu Red Bull v Zandvoortu - a celková propast v jejich dosavadních výkonech - těžko pochopitelné.

Štítky: Sergio Pérez Toto Wolff Zveřejněno 26. 08 2023 — GPF1.cz

Perez s letošním Red Bullem RB19 vyhrál dva z prvních čtyř závodů, ale od té doby je jasně za Verstappenem. A přestože v kvalifikaci na GP Nizozemska nepřidal na seznam svých absencí v závěrečném kvalifikačním segmentu, v prvních dvou segmentech zaostal za Verstappenem o 1,033 s, resp. 1,000 s – než skončil v Q3 se ztrátou 1,313 s.

To mu stačilo pouze na sedmé místo na startovním roštu (navíc mu pomohly havárie Charlese Leclerca a Logana Sargeanta), což znamená, že Perez se již posedmé během osmi víkendů F1 nekvalifikoval do prvních tří řad pro nedělní závod.

Šéf Mercedesu Wolff, jehož jeden z jedců – George Russell – porazil Pereze o šest desetin, popsal současnou mezeru u Red Bullu jako “zvláštní” a “bizarní”.

“Chci říct, že Checo není idiot,” řekl Wolff. “Viděli jsme to za všechny ty roky. Checo je vítěz velkých cen, několikanásobný vítěz velkých cen. A byl [už] vítězem v Racing Pointu.

Takže to nedokážu pochopit.

Chci říct, že jsme viděli, že Max rozbořil každého týmového kolegu, který s ním byl, ať už je to jeho schopnost postavit kolem sebe auto, které je prostě velmi složité na ovládání – ale rychlé, pokud ho dokážete [ovládat] – a to dělá ty mezery. Těch 1,3 sekundy. Neslyšel jsem žádné zjevné vysvětlení. Ale… zvláštní.”

Při hledání vysvětlení si sám Perez posteskl nad “pravděpodobně ne ideálním” plánem jízdy v Q3 s ohledem na počet plánovaných rychlých kol.

Šéf týmu Red Bull Christian Horner pro Sky Sports uvedl, že nepochybuje o tom, že Perez tlačil, co to šlo.

“Je to stejné pro všechny – prostě musíte vyjet, cítit přilnavost a zajet kolo, a ať už z jakéhokoli důvodu, neměl úplně takovou sebedůvěru, jakou má, víte, určitě Max. Nemyslím si, že by si někdo věřil tolik jako Max.

Takže pro Pereze to byla těžká kvalifikace, ale jsou tu i další kolem něj, kteří měli trable. Nečekal jsem například, že Oscar [Piastri] bude za ním.”