Vztah Hamiltona s Wolffem zachránila až dlouhá noční debata

Šéf Mercedesu Toto Wolff se rozpovídal a vztahu, který má s Lewisem Hamiltonem. Ačkoli to dnes vypadá, že tato dvojice je prakticky nerozlučná, nebylo tomu tak vždy. Vztah mezi oběma osobnostmi zachránil až dlouhý noční rozhovor.

Štítky: Lewis Hamilton Mercedes Toto Wolff Zveřejněno 16. 03 2022 — Vašek Štěpánek

Dlouholetí přátelé Lewis Hamilton a Nico Rosberg pro Mercedes závodili v letech 2013-2016, z toho byly celkem tři roky poznamenány intenzivním bojem o titul, kvůli kterému se piloti odloučili, málem takhle skončil i vztah mezi Totem Wolffem a britským závodníkem.

Hamilton nad svým parťákem vyhrál celkem dvakrát a bral mistrovský titul. V roce 2016 se ale Nico Rosberg stal jiným člověkem a po dramatické sezoně si zajistil svůj první a jediný titul šampiona, poté Němec formuli 1 opustil.

Sezona 2016 byla výjimečná, v té době se veškeré vztahy mezi oběma závodníky zcela rozpadly a v průběhu roku mezi nimi došlo k řadě kontroverzním momentům i kolizím. Toto Wolff nyní přiznal, že jeho vztah s Hamiltonem také nebyl dobrý a napravit jej trvalo poměrně dlouho.

„S Lewisem jsme se potkali na vánočním večírku v Oxfordshire u mě doma. Dorazil tam celkem neochotně a po oficiálním konci sešlosti, jsme si s Lewisem promluvili u mě v kuchyni. Byla tam i má manželka (Susie Wolff).

V té době jsme si nebyli tak blízcí a řekl jsem mu: ‚Ty chceš vyhrát jako pilot, já to chápu. Já zase chci titul pro tým, a to musíš pochopit ty‘. Poté jsem se Lewise zeptal, zda s námi chce spolupracovat i nadále anebo zda to cítí jinak.

Náš vztah jsem před ním přirovnal i k mému vztahu se Susie. Jistě, občas během tak dlouhé doby pospolu dojde k neshodám a jiným názorům. Nikdy by se ale nemělo stát, že by nás to rozdělilo a nikdy jsem neuvažoval o rozvodu.

A s Lewisem to mám stejně. Je to nejlepší pilot a snažím se mu poskytnou to nejlepší auto, které jsme schopni sestrojit. Na začátku konverzace jsme byli někde jinde, ale asi po čtyřech nebo pěti hodinách naší debaty jsme se dostali do jiné úrovně.

Z čistě obchodního a logického vztahu se stal vztah osobní. Lewis je nyní mým velkým přítelem a Lewisův úspěch je úspěchem Mercedesu, úspěch Mercedesu je zase Lewisovým úspěchem a jsem opravdu rád, že jsme se tehdy takto domluvili,“ rozpovídal se Wolff.

Rakouský manažer také uvedl, jak se postavil situacím, ve kterých Hamilton s Rosbergem ohrožovali výsledek stáje. Například po Velké ceně Belgie 2014, kde piloti Mercedesu zahodili jasný double, byli oba nuceni se postavit před celý tým.

„Věděl jsem, že oba dva jsou sobečtí a upřednostňovali vlastní zájmy před zájmy týmu. Po Belgii jsem požadoval, aby se v hlavním sídle Mercedesu omluvili všem inženýrům, protože jejich tvrdá práce byla najednou zbytečná.

Také jsem jim zdůraznil, že reprezentují velkou automobilku, která nechce být spojovaná s tím, co předvedli na dráze. Oba dva jsem upozornil, že je také můžeme z týmu klidně propustit a že jsem toho schopen,“ přiznal Toto Wolff.