Vettel porovnává nové vozy s těmi, ve kterých začínal

Pilot Aston Martinu Sebastian Vettel přirovnává novou generaci formulí k vozům, které se na trati objevovaly zhruba před deseti a patnácti lety, tedy v době, kdy čtyřnásobný mistr světa teprve svět formule 1 poznával a byl v něm nový.

Štítky: Aston Martin Sebastian Vettel Zveřejněno 15. 03 2022 — Vašek Štěpánek

Do formule 1 přichází nová technická pravidla. Vozy jsou neustále větší a těžší, letos budou k aerodynamice a přítlaku využívat primárně navrácený ground efect. Vettel se rozpovídal, jak se aktuální vozy vlastně řídí.

„To záleží… řekl bych, že v době, kdy jsem začínal, byla formule 1 daleko složitější a těžší. Tak dokonalá technika a aerodynamika tehdy nebyla a my jsme byli odkázáni jen sami na sebe, a to je na tom to krásné.

V závodech jsme museli tankovat palivo a dávalo nám to poměrně dost možností pro strategii do každého závodu. Bylo to jako odjet tři sprinty za sebou, mohli jsme neustále tlačit a byla to opravdu zábava.

Dnes je všechno jiné, závodění mě baví, ale snad nikdy jsme neměli takové rozdíly v časech mezi kvalifikací a závodem. Dnes jezdíme pomalu, jsme závislý na DRS a když ho v závodě nemáme, nedokážeme se ani předjet,“ zamýšlí se Vettel.

Čtyřnásobný šampion také uvedl rozdíly mezi novou generací formulí a vozy z let 2010-2013, ve kterých se s Red Bullem stal mistrem světa. V té době formule 1 využívala technologii foukaných difuzorů, která dělala auto v zadní části více stabilní.

„Dnes je tu jeden zásadní faktor, a to hmotnost. Jeden by řekl, že by mi mohla nová pravidla vyhovovat kvůli mému jízdnímu stylu a návratu ground efektu, pravdou ale je, že jsem musel svůj styl hodně poupravit.

My piloti bychom vždy měli být schopni se sžít a přizpůsobit se novinkám, které do formule 1 přijdou. Ono vám auto dá samo najevo, jaký jízdní styl vyžaduje a pak je na vás, zda tomu půjdete naproti nebo ne,“ zakončil pilot Aston Martinu.