Velká neznámá (nejen) pro McLaren: Co chystá Red Bull

McLaren si uvědomuje, že Red Bull může letos ve Formuli 1 způsobit "nepříjemné překvapení", když se svým vozem pro rok 2024 udělá velký krok vpřed.

Štítky: McLaren Red Bull Zveřejněno 17. 01 2024 — GPF1.cz

Zatímco samotný Red Bull zlehčuje řeči o tom, že by se opakoval jeho jasný náskok před soupeři jako v loňském roce, kdy vyhrál všechny velké ceny kromě jedné, jeho soupeři neberou nic jako samozřejmost. A McLaren, který zakončil rok jako nejkonzistentnější vyzyvatel Red Bullu, je v této situaci obzvlášť opatrný, protože ví, že tým světových šampionů předčasně ukončil vývoj svého vozu pro rok 2023.

To znamená, že Red Bull se potenciálně mohl soustředit na některé velké výkonnostní zisky pro svůj vůz 2024.

Generální ředitel McLarenu Zak Brown při představení nové podoby McLarenu pro rok 2024 řekl, že jeho tým doufá, že letos bude na Red Bull dotírat- ale musí být realistický.

“Je jasné, že chceme pokračovat ve snižování náskoku Red Bullu,” řekl. “Loni jsme skončili jako druhý nebo třetí nejrychlejší tým, podle toho, na jakém okruhu jste byli.

POŘÁDÁME ZÁJEZD DO VÍDNĚ NA F1 EXHIBITION. PŘIDEJ SE K NÁM!

Vývoj vozu byl silný, ale rozhodně se zdá, že Red Bull se loni nevyvíjel na takové úrovni, na jaké by mohl, kdyby chtěl. Takže by to pro nás všechny mohlo být nepříjemné překvapení.”

McLaren je nadšený z povzbudivých čísel, která získává ze svých simulačních zařízení – jak v aerodynamickém tunelu, tak při CFD – a která se týkají kroku vpřed, který učinil se svým vozem MCL38 pro rok 2024. Nicméně šéf týmu Andrea Stella se připojil k Brownově opatrnosti ohledně toho, zda se zvýšení výkonu projeví v lepších výsledcích na trati – zejména proto, že ví, že Red Bull přes zimu nestál na místě.

“Pokud jde o konkurenceschopnost na trati, záleží na tom, co udělal soupeř,” řekl. “Když se zamyslíme konkrétně nad Red Bullem, je tu jeden prvek, který samozřejmě podle mě všechny zpochybňuje, co se stane v roce 2024. Je to skutečnost, že svůj vůz [ke konci loňského roku] příliš nevyvíjeli. Takže je otázkou, zda ušetřili nebo nahromadili vývojovou kapacitu, kterou zúročí na voze pro příští rok. To je moje teorie.

Nemohu si myslet, že by Red Bull nebyl ve stavu, kdy by mohl vyvíjet svůj vůz, takže se možná rozhodli nedodávat modernizace. Určitě to může znamenat, že jejich tempo vývoje a zrychlování může pokračovat dál.”