Jestli udržíme rychlost vývoje, do 12 měsíců máme Red Bull, kasá se McLaren

Andrea Stella věří, že McLaren může dohnat vedoucí tým šampionátu Formule 1 Red Bull, pokud se mu v příštích 12 měsících podaří zopakovat loňský vývoj. A hlavně jeho rychlost.

Štítky: Andrea Stella McLaren Red Bull Zveřejněno 2. 05 2024 — GPF1.cz

McLaren zažívá pod Stellovým vedením určitou renesanci po obtížném začátku sezony 2023, kdy v úvodních pěti závodech získal pouhých 14 bodů. Důležité revize loňského podvozku MCL60, které ožily během víkendu GP Rakouska, zajistily, že se tým vrátil k boji o pole position a umístění na stupních vítězů.

Toto tempo vývoje pokračovalo i nadále a v návaznosti na něj si McLaren pro rok 2024 upevnil pozici v horní polovině startovního pole – a ve stejném režimu získal 96 bodů, což je o 82 více než loni.

NOVÉ ČÍSLO ONLINE MAGAZÍNU KOLO NA KOLO ZDE

  • Ti, kterým F1 vzala život
  • Důvody odchodu Adriana Neweyho
  • Williams v kleštích investičních stropů
  • Sprinty s námi zůstávají
  • Bodová inflace
  • Aerovychytávky

Stella vysvětlil, že se soustředí na udržení tohoto tempa vývoje, a pokud se to podaří, věří, že tým z Wokingu může v roce 2025 reálně bojovat s Red Bullem o čestné tituly.

“Myslím, že celkově, pokud vezmeme období 12 měsíců, jsme se vyvíjeli více než kdokoli jiný. Myslím, že Red Bull se loni příliš nevyvíjel. Evidentně pracovali dost v pozadí, protože auto výrazně inovovali,” přemítal Stella. “Inovovat vůz tak, jak to udělali oni – to zabere měsíce přepracovávání. Dělali všechnu tu práci, a když pak přišli s novým autem, byl to velký krok. Takže i když jsme ztratili nějakou pozici, myslím, že jsme ji ztratili, protože jsme získali tolik výhod předtím a v době, kdy oni nevyvíjeli.

Proto si myslím, že se na věci musíme dívat z dlouhodobého hlediska. V dlouhodobém období jsme na silné trajektorii. Pro mě je to i to, co si říkáme interně: pokud si tuto trajektorii vývoje udržíme i v příštích 12 měsících, tak proč ne? Možná dosáhneme na Red Bull.”

McLaren představí na víkendové Velké ceně Miami řadu novinek, i když Stella připouští, že nebudou tak rozsáhlé jako některé balíčky představené v minulé sezoně. Bez ohledu na to věří, že budou představovat “slušný krok” oproti současné týmové simulaci, za předpokladu, že současná aplikace teoretických dat do reálného světa zůstane silná.

“V Miami chystáme několik vylepšení, uvidíme, jak se osvědčí. Pak, jako u každého, je v továrně spousta lidí, kteří se všichni soustředí na generování vývoje, a vždycky je to bitva o vývoj. To je skutečná práce ve Formuli 1, neustále zlepšovat auta. To je to, co musíme dělat.

Tato modernizace nebude tak velká jako dvě, které jsme dodali loni v Rakousku a Singapuru. Ale měl by to být slušný krok, měl by být znatelný. Pokud budou věci odpovídat našim očekáváním, například číslům z aerodynamického tunelu a počítačové simulaci.

Vždycky je to velké kdyby. Protože i když míra trefení této korelace byla v posledních 12 měsících dobrá, vždycky může dojít k nějakému překvapení.”