‘Tvrdost aut’ dělá některým jezdcům problémy

Na tiskové konferenci v Monze padl dotaz na tvrdost současných formulí. Z té plynou časté bolesti zad u pilotů. Co na to říkají sami jezdci?

Štítky: Bezpečnost Technika Zveřejněno 4. 09 2023 — Petr Horák

Carlos Sainz se nechal slyšet, že by v souvislosti s novými pravidly pro rok 2026 rád probral přílišnou tvrdost monopostů. Kvůli ní mají jezdci bolesti zad a jízda pro ně není příjemná. Během tiskové konference se na toto téma vyjádřili sami piloti.

Nico Hülkenberg se Sainzem souhlasí: “Auta jsou rozhodně super, super tvrdá, nejtvrdší, se kterými jsem kdy jezdil. Většina jezdců se shoduje, že bychom na tomhle chtěli zapracovat. Omezuje vás to i v závodě, když se chcete třeba vyhnout špinavému vzduchu za jiným vozem, tak kvůli té tvrdosti nemůžete moc využít obrubníky. Takže vás to limituje ohledně závodní stopy apod. Já osobně žádné bolesti nemám, ale to je pro každého individuální, protože každý jsme jiný a sedíme v jiné pozici.”

KOLO na KOLO ŽIVĚ! Do Ostravy 21. září přijede jako host MICHAL KAVALČÍK. Vstupenky zde

Valtteri Bottas má podobný názor, ale dodává, že pohodlí není všechno: “Moje záda jsem si zničil už v roce 2015, takže už je vůbec necítím a je to jedno! Ale ve finále všichni upřednostní rychlost před pohodlím. Takže se s tím smíříte, i když to v autě není tak příjemné. Nová pravidla toto mohou zlepšit, ale týmy ne. Týmy auto nezměkčí, protože by je to zpomalilo.”

Lando Norris naopak bolestmi zad trpí a měkčí auto by uvítal. “Mně by se to líbilo, rozhodně bych nebyl proti, kdybychom mohli mít podobná auta jako v letech 2019, 20 a 21. Se zády mám docela problémy, musel jsem několikrát změnit sedačku a hodně záda posilovat. V posledním roce jsem měl hodně potíží, takže Carlos asi mluvil hlavně o mně. Každý je na tom asi jinak a má jiné problémy, ale část těch problémů určitě pochází z tvrdosti auta,” popsal své pocity pilot McLarenu.

Sainzův týmový kolega si naopak vůbec nestěžuje. “Ne, mně to vůbec nevadí. Nikdy jsem na to nebyl nějak citlivý, ani porpoising mě netrápil. Nevím, čím to je, ale já jsem v pohodě,” překvapil Charles Leclerc.

Sergio Pérez se svým názorem přidal k Monačanovi: “Pro mě taky v pohodě, se zády problémy nemám. Moje záda jsou stejně čerstvá, jako když mi bylo 15. Asi mám v tomhle ohledu štěstí. Auta jsou tvrdá, ale já s tím žádný problém nemám.”