Závod formulí bez pilotů už v dubnu 2024 na okruhu v Abú Dhabi

Pokusů už bylo hodě, ale nyní to vypadá, že se opravdu dočkáme závodů bezpilotních formulí. A to v dubnu na okruhu Yas Marina v Abú Dhabi.

Štítky: A2RL Technika Zveřejněno 24. 12 2023 — GPF1.cz

Důležité informace:

🏎️ Vývoj autonomního závodění v Abu Dhabi:
– Yas Marina okruh bude testovacím prostorem pro závodní vůz řízený softwarovými algoritmy, bez lidského řízení.
– Autonomní auta Dallara Super Formula SF23 dosahují rychlosti až 300 km/h a nemají klasický kokpit, volant, pedály či ochranný rám.
– Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL) plánuje inauguraci závodu 28. dubna 2024 s cenou 2,25 milionu dolarů.
– Zatím není technologie na úrovni umožňující, aby všechna auta závodila současně; testuje se možnost závodů mezi třemi až čtyřmi vozy.

🔬 Vývoj a plány:
– Vize ASPIRE je rozšířit autonomní závody s časem na úroveň srovnatelnou s Formulí 1, ale aktuálně není reálné mít tolik vozů na startovní čáře.
– Abu Dhabi sází na technologický výzkum k diverzifikaci ekonomiky; ASPIRE je součástí Advanced Technology Research Council.
– Plány zahrnují i autonomní závody dronů, off-road bugin a lodí, ať už na různých okruzích v Evropě a Asii nebo na Yas Marina okruhu.

🤖 Historie a výzvy autonomního závodění:
– V minulosti se testovaly podobné koncepty, ale nové autonomní vozy používají benzínové motory, aby zachovaly zvuk a atmosféru závodů.
– Závodní týmy používají stejné vozy s unikátními software algoritmy; zásah člověka bude možný pouze pomocí ‘kill switch’.
– Organizátoři doufají v tři závody s okruhy v Evropě a Asii v budoucnosti; zaměřují se i na spolupráci s výrobci pro testování nových výzev.

🎟️ Budoucnost a přístup k závodům:
– Plánuje se prodat maximálně 10 000 vstupenek za symbolické ceny, ale hlavní důraz bude na online přenosu a potenciálu virtuální reality.
– Autonomní závody nevidí jako hrozbu pro tradiční série; zaměřují se na mobilitu a bezpečnost aplikací pro běžné silniční vozy.

Jaké jsou v soutěži týmy?

  1. Beijing Institute of Technology a Khalifa University (Čína a Spojené arabské emiráty)
  2. Code19 Racing a Indiana University (USA)
  3. Constructor Group (Švýcarsko a Singapur)
  4. Hungarian Mobility Development Agency (Maďarsko)
  5. Kinetiz & Nanyang Technological University (Singapur)
  6. Politecnico di Milano (Itálie)
  7. Technical University of Munich (Německo)
  8. Technology Innovation Institute (Spojené arabské emiráty)
  9. University of California, Berkeley a University of Hawaii (USA)
  10. University of Modena and Reggio Emilia (Itálie)

ASPIRE je výzkumná a vývojová organizace financující projekty ve Spojených arabských emirátech. Spolupracuje s předními zainteresovanými stranami na formulování problémových prohlášení, navrhování výzkumných projektů, spravování programů pokročilých technologií a podporování výzkumu technologií v Abu Dhabi na místní i globální úrovni. Jejich cílem je podporovat pokrok a inovace v oblasti technologií.