TV přenosy F1 budou bez stupňů vítězů
Zatímco se svět formule 1 chystá na nový start sezony o prvním červencovém víkendu na rakouském Red Bull Ringu, zvědavost vyvolává dotazy, jak takové závody budou v televizi vlastně vypadat? Na nějakou dobu musíme totiž zapomenout na tradiční stupně vítězů nebo lidmi a barvami hýřící startovní rošt krátce před startem velké ceny.
Formule 1 dostala ve stínu pandemické krize šanci restartovat sezonu s téměř čtyřměsíčním zpožděním jen díky závazku plnit přísné procedury -prostě v duchu F1 – striktně omezující riziko šíření nákazy nejnovějším virem COVID-19. Nařízení, pravidla, požadavky, doporučení – to vše je popsáno v příručkách o rozsahu desítek nebo stovek stran. Dá se tak tušit, že opatření budou mít vliv i na podobu a atmosféru televizních přenosů na program Sport1 a Sport2.
Množství lidí v každé garáži týmu bude omezeno na minimum. V atraktivním prostoru boxů to bude v televizi působit minimální aktivitou, protože přítomni budou jen nejnutnější mechanici, ale také absolutní minimum kameramanů nebo fotografů. V garážích nebudou patrné žádné výrazy tváří, neboť ty budou zakryty rouškami a ochrannými štíty. Žádné poplácání po ramenou, podání si rukou. Vizuální emoce budou minimální.
Podobně skromně bude působit startovní rošt krátce před závodem. Nejnověji představená doporučení dokonce vyzývají k dočasnému zrušení desítky let zavedeného zvyku, podle kterého se minuty před startem závodu vyznačují výraznou aktivitou a přítomností velkého množství lidí – od inženýrů až po celebrity. FIA doporučuje tam, kde není možné, zajistit potřebnou úroveň sociálního distancování se, závodní vozy připravit v garáži a ke startu samotného závodu je nechat vyslat až krátce před jeho začátkem. Ve formuli 1 se ale takový scénář zatím nepředpokládá. Je ale zřejmé, že atmosféra před startem závodu bude spíše komorní.
Zázemí týmů bude působit prázdně. Nablýskané infrastruktury pro členy týmů a hosty zvané jako motorhomy nebo nověji hospitality nebudou jednoduše nějakou dobu vůbec existovat. Romantický svět paddocku je něco, na co si budeme muset počkat s velkou pravděpodobností až na příští rok.
Tradiční tiskové konference s jezdci a zástupci týmů, které jsou nejvíce hodnotným zdrojem informací o dění ve světě formule 1, se budou konat v jiném formátu a hlavně s využitím technologických řešení, které umožní interakci novinářů a závodníků na dálku. Když se nad tím člověk zamyslí z širší perspektivy, může jít o určitý prvek trvalého řešení. Pod vlivem silného trendu ochrany životního prostředí si lze klást otázku, proč absolvovat cestu letadlem za účelem položení několika otázek, když to samé lze již dnes provést na dálku. A to na základě stejných principů, na kterých se udělují novinářské akreditace.
Proti tomu jde ale potenciální problematika absence takzvaných ‘insider’ informací, které vycházejí převážně z trvalejších osobních známostí mimo oficiální rozhovory. A hlavně: zprostředkovávat dojmy ze závodu někým, kdo na závodě není, to prostě není ono. Právě tyhle principy ve velké míře – byť s trochu jinými zvyklostmi – povedou k návratu k zavedeným pořádkům.
Ale, než se tak stane, budeme se muset rozloučit například s atmosférou stupňů vítězů. Stupně vítězů (prostě bedna! – často nevhodně překládáno jako ‘pódium’) na nějakou dobu zmizí. Ceremonii oslav těch nejlepších z velké ceny vystřídá opět nějaká komorní verze ‘vzdálené’ – a tedy potenciálně emočně redukované – interakce v prostoru startu a cíle každé velké ceny sezony 2020.
Chystáme se na přenosy F1 prostřednictvím programů Sport1 a Sport2, o nichž nevíme přesně, jakou budou mít podobu. Ale tušíme, že ponesou atmosféru nikdy dříve netušenou.
Ale radši tak – alespoň na nezbytně nutnou dobu – než aby se nejely žádné velké ceny F1.
Diskuse k článku