Obrácené startovní rošty ve Sprintech to vše jen zhorší

V posledních letech se stále víc rozmáhá sprint. Letos jich bylo 6, a to v jiném formátu než loni a předloni. I přesto se už zase diskutuje o změně formátu.

Štítky: F1 Sprint FIA Pravidla Zveřejněno 3. 12 2023 — Petr Horák

Ohlasy na sprintový víkend jsou smíšené. Majitel komerčních práv, FOM, si ho pochvaluje, ale většina fanoušků si na něj stále plně nezvykla. O nutných změnách ve formátu sprintu mluví i šéfové týmů, jako třeba Christian Horner. “Koncept je podle mě fajn. Ale můžeme ho lépe provést a vyladit, aby to bylo pro diváka zajímavější,” myslí si šéf Red Bullu.

Principál mistrovského týmu také navrhl, a nebyl sám, aby se rošt pro sprint určoval alespoň částečným otočením pořadí kvalifikace na velkou cenu. Tedy podobný systém, jaký funguje ve Formuli 2 a Formuli 3. Nápad se ale moc nelíbí Georgi Russellovi, který má z juniorských kategorií s otočenými rošty zkušenosti.

POZVÁNKA NA SLAVNOSTNÍ PŘEDPREMIÉRU FILMU FERRARI S EXKLUZIVNÍ TALKSHOW: VSTUPENKY

Pilot Mercedesu řekl: “Nebudu mluvit za všechny jezdce, ale můj názor je, že otočené gridy nebudou fungovat. Čistě proto, že takto jsem to zažil v F2 a F3. Když máte 10 nejrychlejších aut, tak nejtěžší auto na předjetí je váš nejbližší soupeř. Pokud to pořadí otočíte, tak máte nejrychlejší auto na 10. místě, které se snaží předjet druhé nejrychlejší auto na 9. místě, které se zase snaží předjet třetí nejrychlejší auto na 8. místě. Takže každé auto se snaží předjet svého nejbližšího soupeře.

“Pravděpodobně byste pak zjistili, že z toho je jeden velký DRS vláček. Měli byste třeba Williams ve vedení před Haasem, kteří se nedokážou dobře předjet, za ním by byl Alpine, pak třeba McLaren. Takže myslím, že ten koncept nebude fungovat.”

Russell také poskytl vlastní pohled na to, co by mohlo udělat sprint zajímavým. “Nejlepší sprinty byly takové, kde hrálo roli opotřebení pneumatik, jako třeba v Kataru, nebo kde mají jezdci různé strategie. Taky v Brazílii, kde pneumatiky jen tak tak vydržely délku závodu, to byl dobrý sprint. Ale ve většině sprintů tam jen dáte střední směs, jedete naplno až do cíle a žádné dobré závodění se nekoná,” doplnil ke sprintům George Russell.