Šéfové jsou s podobou aut spokojeni. A teď ten zvuk!

Šéfové některých týmů formule 1 shodli na tom, že není nutné měnit pravidla, která by vedla k úpravám současné podoby formulí. Místo toho opět apelují na vylepšení zvuku tak, aby se stal patřičnou adrenalinovou složkou.

Štítky: Pohonné jednotky Zveřejněno 24. 03 2017 — Tomáš Richtr

Při setkání s novináři čelili někteří šéfové týmů dotazu, jakým směrem by co do podoby formulí v budoucnu šli. Podobu současných formulí přitom určují teprve nedávno schválená pravidla, která mají za následek širší pneumatiky, odlišné přední i zadní přítlačné křídlo a bočnice.

Zástupci týmů Red Bull nebo Mercedes se ale pozastavili nad tím, proč by se měla současná podoba formulí měnit s tím, že takto vypadají krásně. A místo toho je potřeba se zaměřit na zvuk aut.

Header-1000x200-01

„Já si myslím, že ta auta vypadají skvěle,“ řekl šéf Red Bullu Christian Horner. „Myslím, že současná auta jsou pěkná. Je to o postupné evoluci. Místo soustředění se na vzhled bych se ale zaměřil na zvuk. Auto s nejlepším zvukem, které nám tu během víkendu jezdí, je dvanáct let staré třísedadlové Minardi, které před dvanácti lety mělo ten nejhorší zvuk z celého startovního pole. Byl to beznadějně nespolehlivý motor. Ale když slyšíte zvuk tohoto desetiválce, stačí se projít po okruhu a sledovat tváře kolemjdoucích, co to u fanoušků vyvolává. Takže bych se daleko více soustředil na tento prvek než na to, jak vypadají současná auta.“

Přehled: Jaké motory se v minulosti používaly?

Přidal se šéf Mercedesu Toto Wolff.

„Tak vzhled aut jsme právě upravili. Myslet nyní na to, co s tím udělat dál, je trochu předčasné. Na co se musíme zaměřit, je zvuk aut a s tím spojenou novou generaci pohonných jednotek. V poslední době jsme zvuku nepřikládali velkou váhu, ale pokud dokážeme skloubit skvělou a finančně dostupnou technologii s velkým výkonem a skvělým zvukem, tak to bude splněný velký úkol.“

Nezávisle na svých šéfech podobně reagovali někteří jezdci, co nového by si přáli pod novým vedením formule 1. Daniel Ricciardo by rád závodil v Las Vegas, Sebastian Vettel by si přál závod v Německu a Lewis Hamilton na Miami, než to doplnil větším počtem žen v padoku.

Sebastian Vettel ale následně dodal, že by si přál ve formuli 1 dvanáctiválcové motory načež souhlasně pokyvovali všichni, včetně Hamiltona nebo Alonsa.

„Souhlasím. Souhlasím se všemi. Stejné motory pro všechny,“ vtipkoval Alonso, přičemž ve zjevné narážce na formu Hondy Hamilton vyjádřil nesouhlas a Ricciardo odmítl, že by měly být tyto stejné motory pro všechny elektrické. „A ne Honda,“ zavtipkoval Hamilton.

Na snímku zleva Christian Horner (Red Bull), Zak Brown (McLaren, Toto Wolff (Mercedes)

Diskuse k článku

Napsat komentář