Šéf Mercedesu zpočátku systému DAS nevěřil

Mercedes představil na testech inovativní řešení řízení, které vyvolalo bujaré diskuze. Toto Wolff přiznal, že si zprvu nebyl novým systémem jistý.

Štítky: DAS systém Mercedes Toto Wolff Zveřejněno 26. 02 2020 — Bára Goldmannová

Druhý den předsezónních testů v Barceloně vyvolala vlnu diskuzí inovativní novinka dvojosého řízení, tzv. systému DAS (Dual Axis Steering System), se kterou přišel Mercedes. Kromě toho, že může jezdec s volantem točit do stran, může jej také posouvat od sebe a k sobě, což vede k tomu, že se každé kolo otáčí jiným směrem. Ovšem tuto vychytávku mohou Lewis Hamilton a Valtteri Bottas využít pouze na rovinkách, čímž zřejmě získají vyšší maximální rychlost.

Tento systém začaly vyvíjet Stříbrné šípy už před půl rokem. Šéf týmu Toto Wolf přiznal, že byl ze začátku skeptický. „To nikdy nebude fungovat. Jakožto jezdec nechcete kromě zatáčení ještě za něco tahat,“ byla jeho první reakce. Nicméně nad nápadem nezlomil hůl a dokonce on byl prvním, kdo vynález otestoval: „Byl jsem překvapený, jak je to jednoduché, a děláte to jenom na rovinkách.“

Také Valtteri Bottas byl s novou vychytávkou spokojený. Dle jeho slov „to není vůbec divné. S volantem posouváte jen, když chcete.“

„Je to geniální nápad,“ zní z Racing Pointu

Překvapivě se DAS setkal u některých ze soupeřů s uznáním. „Je to geniální nápad, protože z principu je to tak jednoduché. Jen si to musíte osvojit,“ uvedl technický ředitel Racing Pointu Andy Green, jehož slova cituje Auto Motor und Sport. 57letý Brit souhlasí s názorem Mezinárodní automobilové federace, podle které se jedná o systém řízení, nikoliv o součást zavěšení.

Diskuse k článku

Napsat komentář