Šéf asociace pilotů F1 Alex Wurz za mamutím kalendářem vidí “peníze”

Šéf Asociace jezdců Grand Prix (GDPA) Alexander Wurz zkritizoval vedení F1 za snahu navyšovat počet závodů. Zároveň se mu nelíbí dvoudenní závodní víkendy – znevýhodňuje to například samotné okruhy.

Štítky: Alexander Wurz FOM Zveřejněno 6. 11 2020 — Petr Čermák

Kalendář na sezonu 2021 se oznámením o pořádání závodu v Saúdské Arábii rozrostl na rekordních 23 Grand Prix. Nejen že se mnohým nelíbí upřednostňování závodu v Džiddě před návratem na Imolu nebo do Portimãa, kritizuje se i navyšování závodních víkendů.

Ostře se k celé situaci vyjádřil i šéf GDPA Alexander Wurz, který tvrdí, že se formule 1 snaží jen a pouze zvýšit svůj finanční zisk. Za každou cenu navyšuje počet závodních víkendů, což povede ke dvoudenním závodním harmonogramům.

„Lidé z formule 1 jsou tlačeni za limit 21 závodů, takže se budou muset zkracovat závodní víkendy,“ vysvětlil Wurz v rozhovoru pro rakouskou televizi ORF. „Pokud zrušíte páteční tréninky šesti závodů, máte navíc dva závodní víkendy.“

„Formule 1 tím vydělává. Za závod platí promotér, tu ztrátu pak musí vyvážit. Je to jen o penězích.“

Mnoho promotérů má už nyní problém ze závodních víkendů profitovat, tvrdí Wurz. Navyšování závodů a zkracování harmonogramu by jim mohlo ublížit ještě víc.

„Náklady (na pořádání závodů) budou stejné, ale na pokrytí ztrát budou mít okruhy jen dva dny. Ziskovost okruhů tak klesá, ale to asi majitele práv formule 1 netrápí.“

Dragon nechává oznámení jezdecké sestavy na poslední chvíli