Jezdci ještě před začátkem sezony: 24 závodů je přes hranu

Ještě před prvním závodem sezony, která se jede na 24 velkých cen, čelili piloti otázkám, jestli to už není moc. A shodli se na tom, že je to přes míru.

Štítky: 2024 FOM Liberty Media Zveřejněno 1. 03 2024 — GPF1.cz

Pilot mají letos před sebou 24 závodů, přičemž Liberty se snaží o 25 a možná i o více. Týmy začaly střídat členy týmu, ale jedinou částí týmu, kterou střídat nemohou, jsou jezdci.

“Vidíte někdy v budoucnu, že byste mohli jet 20 z 25 závodů a nechat týmy nasadit náhradní jezdce,” zazněl na tiskové konferenci jeden z dotazů. “Že byste jeli třeba nějaký minimální počet závodů, než abyste jeli všechny? Nebo byste, i kdyby bylo 30 závodů ročně, létali po světě a zúčastnili se všech?”

“Ano, myslím si, že pokud jsme se dostali do tohoto bodu, znamená to, že jsme podle mého názoru zašli příliš daleko,” řekl Carlos Sainz. “Myslím, že už jsme na hranici počtu závodů, které mohou pracovníci týmů, jezdci, F1, lidé v F1, novináři atd. absolvovat během roku, pokud chcete mít doma rodinu, za kterou můžete jet a udržovat kontakt se svým domovem. Nezáleží na tom, jestli je to rodina, jestli je to váš pes nebo cokoli jiného, víte, myslím, že je to prostě na hranici toho, že je to trochu moc. A já opravdu doufám, že to prostě nebude o moc vyšší než 24, protože pokud ano, tak si myslím, že to bude pro všechny velmi složité.

A z pohledu závodění, Když se podívám na fotbal, tak mám opravdu rád Ligu mistrů, protože Liga mistrů, to se neděje tak často, víte, a vrcholem je, že máte zápas Ligy mistrů, který spojuje lidi na ten den. Myslím, že Formule 1 riskuje, že se stane příliš všední, bude mít jeden závod každý víkend a lidi trochu ztratí chuť televizi, aby se dívali na Formuli 1. Formule 1 musí zůstat exkluzivní. Musí zůstat sportem, na který se každý těší, až si ten závod zapne, a ne něčím, na co si člověk zvykne jen tak, že si každý víkend zapne televizi jako na běžný ligový zápas, víte? Takže podle mého názoru, pokud jsme se dostali do bodu, kdy dokonce potřebujeme střídat jezdce, zašli jsme příliš daleko. A já si myslím, že už jsme této hranici docela blízko.


Nové číslo magazínu KOLO na KOLO je tu:

  • Vymazaná generace týmových šéfů F1
  • Kdo si troufnul vyhodit Adriana Neweyho?
  • Jak si Jacques Villeneuve kvůli penězům pohřbil kariéru
  • Dvakrát za 18 měsíců vyhozený Otmar Szafnauer – rozhovor
  • Ukážeme vám Lawrence Strolla jinak
  • Aerodynamické vychytávky

PŘEDPLATNÉ TADY

PŘEDPLATNÉ TADY


Lewis Hamilton řekl, že k tomu, co sdělil Carlos Sainz, není moc co dodat.

“Myslím, že podobně v tom smyslu, že už jsme na hranici, možná už za ní, ale myslím, že si prostě musíme uvědomit kvalitu versus kvantitu, a také musíme myslet na to, jaký dopad máme na svět. Čím více závodů pořádáme, celý tenhle cirkus cestuje všude možně, takže udržitelnost by měla být v centru rozhodnutí, která se dělají dopředu,” řekl Lewis Hamilton.

Max Verstappen doplnil:

“No, už teď mám pocit, že jsme daleko za hranicí počtu závodů. Takže pro mě osobně ano, vím, že jsem samozřejmě ještě velmi mladý, ale také vím, že to nebudu dělat dalších 10 let. Jedeme 24 závodů. Takže si myslím, že určitě, jak říkal i Lewis, myslím, že je to o, víte, kvalitě nad kvantitou, na kterou se také musíme dívat. Z mé strany vím, a už jsem to říkal dříve, že to není udržitelné. Závodění mám moc rád a hodně se mu věnuji i mimo Formuli 1. Vím, že to není jen tak. Ale v jednu chvíli se začnete zabývat kvalitou života a tím, jak moc jste vzdáleni od toho, abyste dělali sport, který milujete.

V jednu chvíli ale asi raději budu doma a budu se věnovat jiným projektům. Protože tohle je… šílené. víte, kolik toho pro to musíte udělat a já to miluju. Teď to není problém, ale vím, že za pár let to bude úplně jiné. Takže určitě se na to musíme podívat, protože si myslím, že když musíte začít střídat řidiče, je to trochu šílené. Takže tak to cítím já. Možná to tak cítí ještě pár dalších jezdců, ale nakonec to samozřejmě záleží na Formuli 1. A to je všechno. Vědí, co chtějí se svým sportem dělat, ale víte, lidé v tomto sportu začínají končit kariéru dříve, protože je toho na ně moc. Myslím, že je to trochu škoda, takže doufejme, že se na to samozřejmě můžeme do budoucna podívat.

Fernando souhlasně přikyvoval. “Samozřejmě jsi nejzkušenějším jezdcem na startovním roštu. Myslím, že jsi na začátku sezóny řekl, že bys mohl pokračovat až téměř do padesátky, ale mohl bys s 24 v kalendáři?” zazněl další dotaz.

“Ne, vůbec ne,” řekl kategoricky Alonso. “Myslím, že jsme hodně za limitem. Souhlasím se všemi komentáři. Začínal jsem a měli jsme 16 závodů, pak to bylo v určitém okamžiku 18 a pak si myslím, že když přišla Liberty, bylo to jako zpráva, že máme 21 sezón a to je absolutní limit, 20 závodů. A teď jsme se dostali na 24. A ano, myslím, že to není do budoucna udržitelné pro nikoho. Jezdci, my jsme prostě, i mistr světa si myslí, že je to trochu dlouhé, ta sezóna. Představte si, že pro nás ostatní, víte, až pojedeme na závody ve druhé polovině sezony, ale kvůli ničemu, protože myslím, že není motivace o něco bojovat. Takže doufám, že to někdo to pochopí, jinak to bude pro sport škodlivé.”