Zahuštěný kalendář? “Závodit není povinné”, odráží kritiku šéf F1

Generální ředitel Formule 1 Stefano Domenicali reagoval na kritiku, která se snesla na letošní rekordní kalendář 24 závodů.

Štítky: FOM Liberty Media Stefano Domenicali Zveřejněno 25. 04 2024 — GPF1.cz

Trojnásobný mistr světa Max Verstappen již dříve označil rozšířený kalendář jako “hodně za hranou”. F1 v posledních několika desetiletích neustále přidávala do svého kalendáře nové závody a v roce 2025 se vydá na další cestu 24 velkých cen. Na pozadí obav, že je harmonogram příliš nabitý, Domenicali věří, že 24 závodů je nejvýhodnější počet.

“Myslím, že 24 je optimální počet s ohledem na dosavadní závody,” řekl Domenicali pro Sky F1. “Dobrou zprávou pro letošní rok je, že jsem vzal na sebe zodpovědnost vůči týmům a promotérovi, že kalendář oznámíme mnohem dříve, než to děláme obvykle, aby se všichni připravili. Byl to další krok směrem ke snaze regionalizovat kalendář. Nemůžeme to udělat úplně, ale myslím, že jsme udělali správný krok, takže jsem s tím velmi spokojen.”

Stejně jako Verstappen i další mistr světa Fernando Alonso prohlásil, že harmonogram 24 závodů “je hodně nad limitem”, a položil si otázku, nakolik je udržitelný do budoucna. Když byl Domenicali požádán o reakci na kritiku délky harmonogramu, řekl:

ČTI ONLINE MAGAZÍN KOLO NA KOLO

“Myslím, že 24 závodů je lepší než 12. Mluvím s nimi – pokud chcete jezdit, můžete jezdit každý den, pokud nechcete jezdit ve Formuli 1, není to povinné. Je to otázka respektu k fanouškům. Chtějí je vidět závodit. Je to něco, co je naší povinností, povinností všech fanoušků, našich partnerů, promotérů, sponzorů, televizních společností… všech.

Kouzlo sportu, ve kterém žijeme, spočívá v tom, že potřebujeme hrdiny, kteří si musí užívat to, co dělají. A já jsem si jistý, že si to užívají.”

Domenicaliho kritika ale vychází z mylného předpokladu, že si na hustý kalendář stěžují jezdci kvůli sobě. Závodníci ale často zdůrazňují, že kalendář nedělá problém ani tak jim, jako ostatním členům týmů.