Adrian Sutil

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek
Národnost: německá
Startovní číslo:99
Tým:Sauber
Datum narození:11. 01. 1983
První závod:GP Austrálie 2007
Tituly:-
Oficiální stránka:adriansutil.com
Sociální sítě:
Statistiky:GPGuide

Adrian Sutil, německý závodník s uruguayskými kořeny, je mužem mnoha talentů. Ostatně nechybělo mnoho a vysoký (na formulové standardy) pilot mohl zářit na koncertních pódiích. Hudební geny zdědil po otci, který hrál na housle ve filharmonii v Mnichově. Mladý Adrian však našel zalíbení spíše v klavíru, na který umí velmi dobře hrát dodnes. Ve čtrnácti letech se ovšem Sutil přeci jen začal rozkoukávat na motokárách. S kariérou závodníka tudíž začínal o poznání později než většina současných jezdců.

První krůčky ve formulích podnikl v roce 2002, kdy závodil a naprosto ovládl švýcarskou odnož formule Ford. Pořádně vědět o sobě dal v sezoně 2005, kdy se stal vicemistrem evropské formule 3. Nestačil pouze na jednoho pilota, svého tehdejšího stájového kolegu Lewise Hamiltona. Poté vyzkoušel štěstí i v několika závodech pozoruhodného projektu A1 GP.

Do formule 1 Sutil poprvé nakoukl v roce 2006 skrze nový ruský tým Midland, jenž vznikl po odkoupení stáje Jordan. Tuto příležitost mu poskytl bývalý šéf z formule 3 Colin Kolles. V rámci smluvního vztahu s Midlandem se Sutil zúčastnil tří pátečních volných tréninků (na Nürburgringu, v Magny Cours a na Suzuce). Nutno však podotknout, že od Velké ceny Číny tohoto roku již byl Midland odkoupen Spykerem.

Nizozemská automobilka se rozhodla dát Sutilovi ještě větší příležitost. Talentovaný pilot se stal závodním jezdcem po boku Christiana Alberse. Oranžové vozy byly sice pohledné, ale k nejrychlejším rozhodně nepatřily. Sutil se tak musel spokojit s jediným bodem. Tým sídlící v Silverstonu jezdil od následující sezony opět pod jiným jménem. Jak se později ukázalo, nový majitel Vidžaj Mallya má ve formuli 1 s týmem Force India dlouhodobé plány. Sutil byl jejich součástí hned v pěti sezonách. Nejúspěšnější byla sezona 2011, kdy skončil na celkovém jedenáctém místě.

Sezonu 2012 musel Sutil vypustit kvůli soudním tahanicím se šéfem Genii Capital Ericem Luxem, jehož měl napadnout v nočním klubu v Šanghaji. V roce 2013 byl ale zpátky, a to opět v barvách Force Indie. Po konci sezony bylo oznámeno, že Sutil přestoupí k týmu Sauber.

Články