Střed pole: V elitní desítce jen Kvjat

Jediný zástupce z týmů středu pole, který v Abú Dhabí postoupil do třetí části kvalifikace, byl Daniil Kvjat. Grosjean si bude odpykávat penalizaci.

Štítky: Adrian Sutil Alan Permane Daniil Kvjat Esteban Gutiérrez Force India James Key Jean-Eric Vergne Lotus Nico Hülkenberg Pastor Maldonado Ricardo Penteado Romain Grosjean Sauber Sergio Pérez Toro Rosso Vidžaj Mallya Zveřejněno 22. 11 2014 — Filip Fikejz

Jediný zástupce z týmů středu pole, který v Abú Dhabí postoupil do třetí části kvalifikace, byl Daniil Kvjat. Grosjean si bude odpykávat penalizaci.

Toro Rosso

Daniil Kvjat se na okruhu Yas Marina v Abú Dhabí kvalifikoval jako sedmý. „Zajel jsem ve třetí části dobré kolo a jsem spokojen, i když jsme mohli být i trochu lepší. Byli jsme blízko šesté příčce, ale i tak jsme na zítřek v dobré pozici, protože budu startovat z čisté strany tratě. Doufám, že z našeho dnešního výkonu vytěžím maximum,“ přeje si. „Myslím, že jsme včera správně pochopili, kde by se naše auto mohlo zlepšit, a zapracovali jsme na tom správným směrem. Teď musíme tvrdě zapracovat, abychom zítra bodovali. Mám tu dobré vzpomínky z GP3 (výhra v loňském roce – pozn. red.), doufám, že zítra na to navážu. Bude to můj poslední závod pro Scuderii Toro Rosso. Bude mi chybět celý tým i italština. Ale zítra není čas na emoce. Budu se plně soustředit na závod.“

Jean-Eric Vergne, který se z dvanáctého místa do třetí části nedostal, prožívá obtížný víkend. „Auto se obtížně řídí, být tak blízko třetí části není tak špatný výsledek. Dává mi to možnost startovat na pneumatikách, na kterých budu chtít. Jsem přesvědčen, že vůz bude v závodě lepší, protože naše závodní tempo je po celý víkend dobré,“ zhodnotil a doufá, že za pomoci dobré strategie dokáže získat cenné body.

Technický ředitel James Key si pochvaloval odvedenou práci. „Ve třetím tréninku jsme udělali významný pokrok oproti včerejšku, ale pořád bylo několik věcí k nápravě. Dokázali jsme zahájit kvalifikaci se slušným vyvážením obou vozů. Mohli jsme v první části ušetřit Daniilovy pneumatiky, ale bylo těžké získat referenční podmínky na trati, tak jsme šli na jistotu. Druhá část byla dobrá, Daniil zajel konkurenceschopné kolo, Jev (Jean-Eric Vergne) udělal velký pokrok, ale ztratil v poslední zatáčce, je to škoda, ale je v dobré formě pro závod. Ve třetí části Daniil odvedl dobrou práci, ale v sedmnácté zatáčce udělal drobnou chybu. Jsme spokojeni a těšíme se na závod,“ zhodnotil.

Ricardo Penteado z Renaultu pochválil Kvjata, že porazil oba mclareny i ferrari. „Tvrdě jsme pracovali, abychom získali maximum z našich pohonných jednotek a výsledek je velmi uspokojující. Jsme velmi optimističtí, oba naši jezdci mohou bojovat o body,“ věří.

Force India

Sergio Pérez uznal, že na lepší než třinácté místo neměl dostatečnou rychlost. „Očekávali jsme to, naše nastavení je určeno spíše pro závod. Pneumatiky se tu chovají trochu jinak než dříve, takže jsme museli upravit naše nastavení. Snad nám to zítra pomůže,“ doufá. „V každém případě, možnosti strategie jsou na této trati omezené, nečekáme od nikoho žádná odvážná rozhodnutí. Oproti včerejšku jsme udělali nějaké změny, doufejme, že se to vyplatí.“

Čtrnáctý Nico Hülkenberg doplní svého týmového kolegu v sedmé řadě. Také on předem věděl, že vůz nebyl dostatečně rychlý. „S nastavením, jaké jsme zvolili, bylo obtížné vyladit vůz pro jízdu na jedno rychlé kolo. Dobrá zpráva je, že naše závodní tempo je lepší. Doufám, že zítra na tom budeme lépe,“ přeje si.

Šéf týmu Vidžaj Mallya ví, že stáj nemá co ztratit. Věří, že v závodě bude tým konkurenceschopnější. „Bohužel se na tomto okruhu obtížně předjíždí. Největší šanci dostat naše vozy do hry máme volbou strategie,“ uvedl a dodal, že se těší na spektakulární finále sezony a bitvu o titul mistra světa.

Lotus

Romain Grosjean se kvalifikoval jako šestnáctý, navíc ho čeká penalizace – posun na konec startovního roštu a průjezd boxovou uličkou. Ví, že závod pro něho nebude jednoduchý. „Podobně jsme začínali v Melbourne. Je to krutá symetrie, v závodě se pokusíme udělat maximum, nikdy nevíte, jak se finále sezony může vyvinout. Doufejme, že dosáhneme nejlepšího možného výsledku,“ přeje si.

Osmnáctý Pastor Maldonado měl problémy se zahříváním předních pneumatik. „Při brzdění se blokovala kola, což ovlivňovalo dosažený čas. Neočekávali jsme, že bychom tu byli příliš konkurenceschopní. Yas Marina je specifická trať s pomalými zatáčkami a dlouhými rovinkami, ani jedno našemu vozu nesedí,“ upozornil. „Udělali jsme maximum, ale nestačilo to. Doufejme, že zítra budeme konkurenceschopnější. V péči o pneumatiky bychom měli být lepší než naši soupeři. Dobrá strategie bude klíčová, mohli bychom se o pár míst posunout.“

Vedoucí traťových operací Alan Permane vidí pozitivum ve skutečnosti, že ztráta na vozy před lotusy je menší než na začátku sezony. Prostor v posunu vidí ve strategii, vozu E22 se daří při dlouhých stintech.

Sauber

Adrian Sutil považuje kvalifikaci, ve které skončil patnáctý, za solidní. „Průběžně po celý víkend děláme pokroky. Ale nebylo jednoduché, protože jsem neabsolvoval první trénink, a proto neodjel na tomto okruhu tolik kol. Při testování různých nastavení jsem se trénink od tréninku zlepšoval. Auto mělo v první části kvalifikace dobré vyvážení, takže mé klíčové kolo dopadlo dobře, “ připomněl. „Když klesla teplota tratě, řiditelnost vozu se změnila. Bylo těžké dosáhnout ideálních podmínek. Nakonec jsem s kvalifikací spokojen. Tým odvedl dobrou práci, doufáme v pozitivní závod.“

Esteban Gutiérrez se snažil z vozu dostat maximum, ale stačilo to jen na sedmnácté místo. „Mé poslední kolo bylo dobré, ale ztratil jsem půl desetiny, která mě stála postup do druhé části kvalifikace. To není moc uspokojivé, ale musíme se soustředit na zítřejší závod a získat to nejlepší,“ uvědomuje si.

Šéfka týmu Monisha Kaltenbornová věděla, že tým nečeká jednoduchý víkend. „Tato trať poukazuje na nedostatky našeho vozu. Ale neznamená to, že se vzdáváme. Někteří naši soupeři jsou v dosahu, naším cílem musí být dosažení co nejlepšího výsledku,“ ujistila.

Hlavní traťový inženýr Giampaolo Dall´Ara z technického hlediska hodnotil kvalifikaci jako bezproblémovou. Z hlediska výkonu ale víkend považuje za obtížný. „Kvalifikace nakonec nebyla vyloženě špatná. Dosáhli jsme výsledku, jaký jsme na takové trati očekávali. Závod nebude jednoduchý, ale budeme se snažit dostat z auta maximum,“ slíbil.

Diskuse k článku

Napsat komentář