Sergio Pérez

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek

 

Národnost: mexická
Startovní číslo: 11
Tým: Force India
Datum narození: 26. 1. 1990
První závod: GP Austrálie 2011
Tituly:
Oficiální stránka: sergioperez.mx
Statistiky: GPGuide

Checo, jak zní Pérezova přezdívka, začal se závoděním ve velmi útlém věku, a to sice když mu bylo pouhých šest let. Motokáry jej velmi bavily, a tak nebylo divu, že se postupem času z pouhého koníčku stala daleko vážnější záležitost. V roce 2005 pak dospěl k závěru, že svět rychlých kol je pro něj přesně to pravé, takže opustil rodné Mexiko a vydal se po vzoru svého bratra hledat štěstí do Evropy. Sergio zakotvil v Německu a zúčastnil se šampionátu formule BMW. Ve stejné kategorii působil i v následující sezoně, jako průlomový se však ukázal až rok 2007.

V tomto ročníku se totiž Checo stal nejmladším mistrem světa britské formule 3, to když během sezony dosáhl na úctyhodných čtrnáct vítězství, dvanáct pole position a stejný počet nejrychlejších kol. Od té chvíle nabrala jeho profesionální kariéra na obrátkách.

V ročníku 2008 pendloval mezi F3 a GP2, v následujících dvou letech se už zaměřil čistě na věhlasnější GP2. Zde skončil v roce 2012 celkově druhý, načež si vysloužil šanci ukázat své schopnosti také během testů formule 1. Tuto šanci mu poskytl Sauber, a protože se Checo osvědčil, podepsali s ním Švýcaři závodní smlouvu na následující sezonu.

Pérez hned při svém premiérovém závodě v královně motorsportu dojel na bodech, o ty ale posléze zase přišel, neboť podle sportovních komisařů nevyhovovaly vozy Sauberu technickým regulím.

Debutovou sezonu nakonec završil ziskem čtrnácti bodů na konečném čtrnáctém místě. V ročníku 2012 nicméně potvrdil to, co se o něm dlouhou dobu vědělo, a sice že je pekelně rychlý. Nebýt jedné malé chyby v samotném závěru závodu, dost možná by si ve Velké ceně Malajsie téhož roku dojel pro své první vítězství ve formuli 1. Takto se musel smířit ‚jen‘ s druhou příčkou. A protože do konce roku přidal Pérez ještě další dvě pódiová umístění v Montrealu a v Monze, zájem o jeho služby rapidně vzrostl. Netrvalo tedy dlouho a podepsal smlouvu s jedním z top týmů.

V loňské sezoně hájil Mexičan barvy McLarenu, k jeho smůle se však tým z Wokingu nacházel v nejhorší formě za uplynulých několik let. Výsledkem byl zisk pouhých devětačtyřiceti bodů, což bylo dokonce méně než v ročníku 2012. Temperamentní Pérez se v chladném prostředí bristkého týmu příliš dobře nezabydlel a ještě v témže roce s ním McLaren rozvázal spolupráci.

Když už se zdálo, že bude donucen z formule 1 odejít, naskytla se příležitost u Force Indie. Ta představovala jedinou možnost, jak se udržet na startovním roštu v relativně dobrém týmu i v letošní sezoně, takže se Mexičan dlouho nerozmýšlel a po této nabídce ihned skočil. A nelitoval, indická stáj byla v roce 2014 nejlepší ve středu pole, takže se Mexičan znovu podíval na stupně vítězů. A i když nakonec získal méně bodů než týmový kolega Hülkenberg, tým s ním byl spokojený a prodloužil mu smlouvu. Pro rok 2017 se dlouho spekulovalo, zda Pérez z Force Indie odejde, ale na poslední chvíli byl v indickém týmu smluvně potvrzen.