Proměna Lewise Hamiltona mě hodně překvapila, přiznává Pavel Turek

Dlouhá léta strávili v jednom týmu. Vedli rozhovory, účastnili se závodních víkendů i promo akcí mimo okruhy. Pavel Turek, dlouhodobý expert pohybující se v prostředí formule 1, tak měl jedinečnou šanci pozorovat vývoj Lewise Hamiltona prakticky od závodníkova dospívání. O to víc ho překvapuje, jakým směrem se Hamiltonův život ubírá nyní.

2 Štítky: Lewis Hamilton Pavel Turek Zveřejněno 25. 10 2017 — GPF1.cz

Příběh Lewise Hamiltona asi není třeba příliš rozepisovat. Trochu připomíná pohádku ve stylu, jak chudý, ale průbojný chlapec, jehož otec musel mít tři zaměstnání, aby uplatil synovo závodění, ke štěstí přišel. Známá je hlavně epizodka, kdy Hamilton v útlém věku zcela suverénně prohlásil před Ronem Dennisem, že jednou bude jezdit za něj a McLaren. Dennis mu odvětil, ať se ozve, až vyroste, že mu přichystá smlouvu… a tak se nakonec také stalo.

Hamilton se stal chráněncem McLarenu, a v roce 2007 pak vstoupil do formule 1. Byl to úplně jiný člověk než dnes: vděčný, skromný, loajální, uctivý. V poslední době to vypadá, že škála jeho aktivit roste. Na sociálních sítích nabízí střípky ze života svého i jiných celebrit. Tím dělá z formule 1 show a prokazuje jí marketingově velmi výhodnou službu. Zdá se, že s tím pojící se pozornost médií Hamiltonovi v tomto směru svědčí. Během předávání trofejí na stupních vítězů v Japonsku nebo USA dokázal publicitu strhnout na sebe tak, jak by se to jinému jezdci podařilo jen těžko.

Hamilton si pochvaluje přechod k veganství: „Nikdy jsem se necítil lépe!“

Současně lze ale vypozorovat, jak velká změna v chování se u Hamiltona za těch deset let od vstupu do F1 udála. Nikdy se netajil tím, že nechce být jen závodníkem, ale třeba i muzikantem, módní ikonou a tak dále. V poslední době k tomu přibyla ještě zcela nová dimenze. Přibližně měsíc stará kauza – přechod k veganství – se dá v klidu pochopit. Od ní už se ale Hamilton posunul na další úroveň, kdy chce zachraňovat zvířata a ochraňovat životní prostředí.

Jako by se začínal stavět do role mesiáše, zachránce planety. Takový typ lidí, co si myslí, že byli bohem vyvoleni a mají nadpřirozenou sílu. Hamilton najednou cítí potřebu vyjadřovat se ke všem závažným tématům, třeba politice Spojených států amerických. Podobných případů – nejen ve sportu – kdy se z obyčejného kluka stane člověk, který začne přeceňovat význam sebe sama, existuje spousta. Někteří nárůst popularity zvládnou lépe, jiní hůře.

Ve většině případů takto „poznamenaní“ jedinci, kteří žijí v bublině své fanouškovské komunity, zcela ztrácí sebereflexi, nevnímají realitu a existují pouze ve světě, který si sami vytvořili. Hamilton asi bude jezdit dál, možná získá další tituly a přepíše několik rekordů. Neměl by ale zapomínat, kdo mu k tomu pomohl, a trochu se vrátit do minulosti.

Pavla Turka a jeho střípky z předchozího i současného života v motorsportu můžete nově sledovat na Instagramu, a to na adrese www.instagram.com/pavelturekf1/

Diskuse k článku

Napsat komentář