Proč jsem obvinil Kimiho

Trochu jsem škobrtl o vosí hnízdo, když jsem si dovolil označit modlu fanouškovské veřejnosti Kimiho Räikkönena za viníka kolize s Maxem Verstappenem v první zatáčce Velké ceny Belgie. O lidech, kteří získají určitý status popularity, přeci "objektivně" nelze říkat, že udělali chybu! Ale teď vážně: není to trolling, je to názor. A teď se pokusím podrobněji vysvětlit, jak jsem jej myslel.

11 Štítky: GP Belgie Kimi Räikkönen Max Verstappen Zveřejněno 2. 09 2019 — Tomáš Richtr

Je chyba ve smyslu porušení pravidel nebo nějakých závodnických standardů. Prohřešek, chcete-li. Tak takové chyby se, myslím, nedopustil ani jeden pilot.

Pak je chyba, která je spíše chybou v úsudku. Nebo neodhadnutím situace. Nebo jejím podceněním. Nebo je to chyba v podobě přílišného optimismu, chcete-li. Nebo třeba neopatrnosti, nebo nedostatku předvídatelnosti. Závodní incident. Někdy je poměr viny 60 % na 40 %, jindy 80 na 20.

Lidé mají touhu v takovém případě spíše určit, že buď je na vině jenom jeden, a nebo jenom druhý. I když vlastně nejde o žádnou vinu, protože se závodí a na malinkém prostoru je moc velkých aut, která jedou strašně rychle. A někdy prostě dojde ke kontaktu.

Já obdivuji, co ti borci v takových rychlostech a v daných podmínkách dokážou. Když se ťuknou, tak je mi to spíše líto, než že bych chtěl hned obviňovat jednoho či druhého. Ale asi už jsem si navykl dělat úsudky – krvelačné soudy, jak si to žádá veřejnost. Takže… po letech sbírání odvahy jsem se odhodlal situaci… okomentovat! Protože to KOMENTÁTOR dělá. Podle mě by měl!

Co komentátor řekne, není svaté. Komentář je komentář. Komentář obsahuje názor. A s názory je to jako s chutěmi. Každý má nějakou. Když obviním Kimiho z kolize, neznamená to, že na situaci neexistuje jiný pohled, který jen nezazněl nahlas. Ale může klidně u vás doma.

Nechce se mi neustále alibisticky opakovat: „Já to vidím takhle, ale… nóóó… někdo to může vidět jinak….“ za každou druhou větou. Berte to jako samozřejmost! A hlavně, prosím, věřte mi, že k odlišným pohledům na takové situace chovám respekt.

Takže proč jsem obvinil Kimiho? Ne z něčeho, za co by měl jít do kriminálu. Nebo hůř: zakázat mu říkat, co si myslí. Nebo mu do lahve Finlandie nalít čistou pramenitou vodu. To ne. Jen jsem rychle vyhodnotil situaci, a jelikož nejsem pilotem formule 1, tak se samozřejmě mohu mýlit. Ale: že by Max Verstappen absolvoval nějaký kamikaze (rozuměj sebevražedný) manévr, to si fakt nemyslím. Neumím si představit pilota, který by nepokračoval v jízdě ve směru, kterým Verstappen jede.

Jak přiznal Kimi, Verstappena neviděl. A Max došel ke stejnému závěru, že jej Räikkönen nejspíš neviděl. Ale s ohledem na prostor, který se od Kimiho napravo nachází, by se v zahuštěném prostoru v nájezdu do La Source asi dalo tušit, že takového místa někdo využije. Se 307 účastmi ve velkých cenách je Räikkönen pátým nejzkušenějším pilotem v historii formule 1. A výhledově se v této statistice dostane na druhou příčku. Kimi zatočil tak, že napravo od sebe už nikoho nečekal. A jestli měl svou formuli před tou Verstappenovou vepředu o půl metru nebo tři čtvrtě, a tedy si mohl takzvaně volit závodní stopu? To je mýtus… Závodní stopu si pilot může volit jen do té míry, dokud nezatočí do svého soupeře.

Kdyby byl na Maxově místě Kimi, otázkou je, zda by s ohledem na své velké zkušenosti nevyhodnotil, že ti všichni nalevo a lehce dopředu od něj vždycky zatočí k té bariéře? A tím pádem bych tam raději čumák nestrkal? Může být! A tak se lze ptát, kdo měl větší odvahu, nebo kdo projevil větší chybu v úsudku?

Já bych to tak jako Kimi prostě asi nezavřel. Najel na soupeře, o kterém si myslel, že tam nebude. Verstappen měl auto po celou dobu pod kontrolou a už neměl dál kam uhnout. Zkušenost mohla Kimimu pomoci. Ale jak říkám, je to věcí pohledu na věc. Za mě tak 70 % podílu na Kimiho straně, 30 % podílu na Maxově straně. Někdo ten poměr má jinak.

Jenomže víš co? Kecejme si takhle použitím tuny písmen, když ti kluci jezdí stovky kilometrů za hodinu na desítkách decimetrů! Machři.

No… a pak to, co jsem tu popsal, zkus během patnácti sekund vysvětlit v televizi na programu Sport2 během živého přenosu 😉 Takže tak! Tak jak tak, těším se do Itálie!

Diskuse k článku

11 komentářů: “Proč jsem obvinil Kimiho”

 1. Zeleenda napsal:

  Vždyť Verstapen chtěl zatáčku projet přes ruční brzdu a prudkým trhnutím volantu do prava, z toho videa je to naprosto zřejmé, žádný náznak najetí do zatáčky, prostě to tam pošlu a ono to nějak dopadne 😂😂😂 když takhle hraje na PS4 tak se nic nestane, v F1 vyřadí někoho jiného nebo v lepším případě sebe.

 2. jenDalsiTeepack napsal:

  Kdyby byl Max na Kimiho místě, jistě by ohleduplně nechal vedle sebe dostatek místa pro jezdce jedoucího za ním. Takže Kimi je viník na 100% 😉

 3. Jirka_1 napsal:

  Mám ještě v živé paměti, kdy se v této zatáčce srazilo 17 monopostů hned po startu… 🙂 Opět názor – v silničním provozu je vždy viníkem ten, kdo přijel zezadu a narazil – pokud mu tedy ten vpředu neoprávněně zkřížil dráhu. Proč tomu tak je? Protože nemáme oči vzadu a tedy vidííme v ideálním případě pouze rozsah 180° vpředu před očima. Piloti F1 mají ještě navíc ten problém, že jedou ukrutně rychle, tím se jim zúží zroné pole a správně vyhodnotit v tom fofru, co vidím v zrcátku, když monoposty nemají žádná světla vpředu (my musíme za jízdy svítit), je skutečně kolikrát nad lidské síly. Mrtvý úhel je mrtvý úhel a s tím nikdo nic nenadělá.
  Můj názor je, že pokud je někdo viníkem, tak je to Max, podobnou volovinu už jednou provedl a vina byla nakonec na tom prostředním – i když nám komisaři nedokázali vysvětlit, jak se ten prostřední z té situace měl vyvléknout, když uhnout nebylo kam a nahoru to nešlo… 🙂

 4. Aladin napsal:

  Každý kdo si proti Kimiho fanouškům dovolí jen něco naznačit ví o čem ten článek je 😉 Palec nahoru za názor k incidentu bez ohledu na jeho popularitu. Kimi to neudělal ideálně, nebýt to první zatáčka po startu tak fajn, Max tam přilítl jak hovado a neměl na to. Jenže v první zatáčce je vždy mela a sejde se tam většinou více aut bez ohledu na to kdo je tam první. Nenechat tam místo pokud nemáte jistotu že tam nikdo nemůže být vás může vyjít draho. A Kimiho jeho úsudek vyšel draho.

 5. jara255 napsal:

  Nevím, asi pan Richter sledoval jiné video než to které nám předložil. Od okamžiku co video pustím, je jasně vidět, že Kimi plynule míří do vrcholu zatáčky, aniž by náhle měnil směr směrem k Maxovi, že by jej chtěl zavřít. Kimi použil stejnou stopu jako Ferrari a Mercedes jedoucí před ním. Pochopil to i pilot Racing Pointu, který se stáhl (taky mohl jet rovně jako Max). Ten ale předvídal, kam Kimi míří, že Kimi je před ním a místo na předjetí tam nebude. Pouze Max to nepochopil a nepředvídal.

 6. icekiller napsal:

  Zdravím Tome, jak já to vidím, Kimi bojoval o místo s Checem v momentě, kdy šli na brzdy, byl Max ještě za Checem, Max brzdil méně intezivně, dostal se před něj a držel stopu podél čáry a zavíral ho, zárověň ho zavíral Kimi zleva, Checo pochopil, že tudy cesta nevede, přibrzdil a vydal se na venek zatáčky. Kimi bojoval s Checem, Maxe tam už nečekal, protože měl špatný start, to Kimi musel vidět, protože Max startoval před nim. Max byl příliš optimistický, ale musel jít na brzdy později kvůli pozici Péréze, najednou viděl místo a šel do toho to je Max, proto je vyjímečný, bohužel to tentokrát nevyšlo. Kimi mohl více předvídat a toho místa tam nechat o něco více. Za mě Kimi 35 – Max 65. Maxe ten start rozhodil a chtěl to hned napravit, to byla hlavní příčina. Ale jak říkáš sto lidí, sto chutí. S pozravem Jiří

 7. Kimmi napsal:

  Podľa mňa Max do toho išiel bez nejakého rešpektu, tak ako ničil závody druhým jazdcom vo svojich začiatkoch. Posral štart a chcel to bez rozumu zvrátiť. Ak by tak odpálil Hamiltona, tak by možno aj pán Richter mal iný názor.😅

 8. darinn5 napsal:

  Ahoj všichni,
  možná se mýlím, ale podle mého názoru Kimmi reagoval na pohyb mercedesů před sebou a v podstatě se vydal sám na pravou stranu do místa kam směřoval Max a spíš než mu nenechal dost místa se dráhy aut překřížily. Na videu je vidět jak Kimmiho formule jede křížem.

 9. Kordel69 napsal:

  Souhlasím s vámi Tome v tom, že Kimi neměl tu zatáčku tolik zavřít. Na druhou stranu kdyby úplně stejná situace nastala v nějaké rychlejší pasáži a Max tam před zatáčkou strčil čumák, tak si dovolím tvrdit, že by šlápl na brzdu a stáhl se. Věděl by, že to pilot před ním zavře. Tak si říkám proč byl Max tak ambiciózní, riziko kolize bylo podle mě hodně velké. Akorát já mám čas nad tím přemýšlet, piloti tenhle čas holt nemají☺

 10. Kordel69 napsal:

  palik8
  Váš komentář by se dal použít i k tomu, co jste tady napsal vy. Proč ten článek neignorujete? Proč máte potřebu se v tom dal patlat?😉

 11. palik8 napsal:

  Filozofování o hovně, to se jinak říct nedá. Proč prostě ty internetové diskuze neignorujete? Proč máte potřebu se v tom dál patlat?

Napsat komentář