Proč jsem obvinil Kimiho

Trochu jsem škobrtl o vosí hnízdo, když jsem si dovolil označit modlu fanouškovské veřejnosti Kimiho Räikkönena za viníka kolize s Maxem Verstappenem v první zatáčce Velké ceny Belgie. O lidech, kteří získají určitý status popularity, přeci "objektivně" nelze říkat, že udělali chybu! Ale teď vážně: není to trolling, je to názor. A teď se pokusím podrobněji vysvětlit, jak jsem jej myslel.

Štítky: GP Belgie Kimi Räikkönen Max Verstappen Zveřejněno 2. 09 2019 — Tomáš Richtr

Je chyba ve smyslu porušení pravidel nebo nějakých závodnických standardů. Prohřešek, chcete-li. Tak takové chyby se, myslím, nedopustil ani jeden pilot.

Pak je chyba, která je spíše chybou v úsudku. Nebo neodhadnutím situace. Nebo jejím podceněním. Nebo je to chyba v podobě přílišného optimismu, chcete-li. Nebo třeba neopatrnosti, nebo nedostatku předvídatelnosti. Závodní incident. Někdy je poměr viny 60 % na 40 %, jindy 80 na 20.

Lidé mají touhu v takovém případě spíše určit, že buď je na vině jenom jeden, a nebo jenom druhý. I když vlastně nejde o žádnou vinu, protože se závodí a na malinkém prostoru je moc velkých aut, která jedou strašně rychle. A někdy prostě dojde ke kontaktu.

Já obdivuji, co ti borci v takových rychlostech a v daných podmínkách dokážou. Když se ťuknou, tak je mi to spíše líto, než že bych chtěl hned obviňovat jednoho či druhého. Ale asi už jsem si navykl dělat úsudky – krvelačné soudy, jak si to žádá veřejnost. Takže… po letech sbírání odvahy jsem se odhodlal situaci… okomentovat! Protože to KOMENTÁTOR dělá. Podle mě by měl!

Co komentátor řekne, není svaté. Komentář je komentář. Komentář obsahuje názor. A s názory je to jako s chutěmi. Každý má nějakou. Když obviním Kimiho z kolize, neznamená to, že na situaci neexistuje jiný pohled, který jen nezazněl nahlas. Ale může klidně u vás doma.

Nechce se mi neustále alibisticky opakovat: “Já to vidím takhle, ale… nóóó… někdo to může vidět jinak….” za každou druhou větou. Berte to jako samozřejmost! A hlavně, prosím, věřte mi, že k odlišným pohledům na takové situace chovám respekt.

Takže proč jsem obvinil Kimiho? Ne z něčeho, za co by měl jít do kriminálu. Nebo hůř: zakázat mu říkat, co si myslí. Nebo mu do lahve Finlandie nalít čistou pramenitou vodu. To ne. Jen jsem rychle vyhodnotil situaci, a jelikož nejsem pilotem formule 1, tak se samozřejmě mohu mýlit. Ale: že by Max Verstappen absolvoval nějaký kamikaze (rozuměj sebevražedný) manévr, to si fakt nemyslím. Neumím si představit pilota, který by nepokračoval v jízdě ve směru, kterým Verstappen jede.

Jak přiznal Kimi, Verstappena neviděl. A Max došel ke stejnému závěru, že jej Räikkönen nejspíš neviděl. Ale s ohledem na prostor, který se od Kimiho napravo nachází, by se v zahuštěném prostoru v nájezdu do La Source asi dalo tušit, že takového místa někdo využije. Se 307 účastmi ve velkých cenách je Räikkönen pátým nejzkušenějším pilotem v historii formule 1. A výhledově se v této statistice dostane na druhou příčku. Kimi zatočil tak, že napravo od sebe už nikoho nečekal. A jestli měl svou formuli před tou Verstappenovou vepředu o půl metru nebo tři čtvrtě, a tedy si mohl takzvaně volit závodní stopu? To je mýtus… Závodní stopu si pilot může volit jen do té míry, dokud nezatočí do svého soupeře.

Kdyby byl na Maxově místě Kimi, otázkou je, zda by s ohledem na své velké zkušenosti nevyhodnotil, že ti všichni nalevo a lehce dopředu od něj vždycky zatočí k té bariéře? A tím pádem bych tam raději čumák nestrkal? Může být! A tak se lze ptát, kdo měl větší odvahu, nebo kdo projevil větší chybu v úsudku?

Já bych to tak jako Kimi prostě asi nezavřel. Najel na soupeře, o kterém si myslel, že tam nebude. Verstappen měl auto po celou dobu pod kontrolou a už neměl dál kam uhnout. Zkušenost mohla Kimimu pomoci. Ale jak říkám, je to věcí pohledu na věc. Za mě tak 70 % podílu na Kimiho straně, 30 % podílu na Maxově straně. Někdo ten poměr má jinak.

Jenomže víš co? Kecejme si takhle použitím tuny písmen, když ti kluci jezdí stovky kilometrů za hodinu na desítkách decimetrů! Machři.

No… a pak to, co jsem tu popsal, zkus během patnácti sekund vysvětlit v televizi na programu Sport2 během živého přenosu 😉 Takže tak! Tak jak tak, těším se do Itálie!

Diskuse k článku

Napsat komentář