Honda věří, že se s Verstappenem ještě potkají při další spolupráci

Honda doufá, že se jednoho dne znovu setká s mistrem světa formule 1 Maxem Verstappenem poté, co v roce 2026 přesune dodávky motorů od Red Bullu k Aston Martinu.

Štítky: Honda Max Verstappen Zveřejněno 12. 04 2024 — GPF1.cz

Honda poháněla Verstappenovy vozy u všech tří dosavadních titulů mistra světa a Nizozemec je největším favoritem na zisk čtvrtého titulu v řadě v letošním roce. Japonská značka také získala s Red Bullem dva tituly šampiona mezi konstruktéry, čímž vyvrcholil původně problematický návrat do F1 s McLarenem v roce 2015. Verstappenova spolupráce s Hondou skončí v roce 2026, kdy se stane továrním partnerem Aston Martinu.

Honda se původně rozhodla stáhnout se z F1 do konce roku 2021, ale v době, kdy od tohoto rozhodnutí ustoupila, už Red Bull pokračoval ve své vlastní divizi Red Bull Powertrains v Milton Keynes, která pracuje na prvních pohonných jednotkách na míru pro éru pravidel 2026. Pokud nedojde k nějakému zvratu, Verstappen má s Red Bullem smlouvu do konce sezony 2028. V rozhovoru pro Autosport prezident Honda Racing Corporation Koji Watanabe ve vzácném rozhovoru uvedl, že je smutný z toho, že se vztah Hondy s Verstappenem blíží ke konci, ale doufá, že se jednoho dne opět spojí.

“Nemyslím si, že ten den přijde ve velmi krátké době, ale pokud budou oba v budoucnu pokračovat ve svých aktivitách ve Formuli 1, pak doufáme, že jednoho dne budeme moci opět spolupracovat,” řekl Watanabe. “Je to velmi dobrý vztah. Navzájem si důvěřujeme a také pracovníci Hondy mají Maxe rádi. Jsme hrdí na to, že jsme s Maxem mohli spolupracovat, takže nám bude v budoucnu chybět. Ale máme před sebou ještě dva roky a slibujeme, že uděláme vše pro to, abychom společně s Maxem a Red Bullem získali další titul mistra světa.”

Je tak důležitou osobou. Je nyní jezdcem Formule 1 číslo jedna. Samozřejmě je důležité vedení týmu a také technika, ale rozhodující je kombinace a jedním z důležitých prvků je Max.”

Watanabe uvedl, že Verstappenovo vítězství ve Velké ceně Rakouska 2019, první vítězství v éře týmu Red Bull Honda a první vítězství Hondy v F1 po 13 letech, je jeho nejlepší vzpomínkou na spolupráci s výrobcem Red Bull. Na stupních vítězů se Verstappen na oslavy s Hondou vytasil s gestem, které mu hrdá japonská společnost nezapomněla.

“Nejvíce mi utkvělo v paměti, jak v Rakousku na Red Bull Ringu ukázal na pódiu na logo Honda,” řekl Watanabe. “Byl jsem u toho, byl to pro mě velmi výjimečný okamžik. Stál jsem pod stupni vítězů a ten den byl tak výjimečný. Vždycky na Hondu myslí a často říká ‘díky, Hondo’. Vyjadřuje své myšlenky na Hondu okolnímu světu, což je důležité i pro všechny lidi, kteří pro Hondu pracují.”

Vzhledem k tomu, že Verstappen často naznačuje, že po skončení své současné smlouvy s Red Bullem ukončí kariéru v F1, zdá se, že šance na opětovné spojení jsou mizivé. Bylo by to možné pouze v případě, že by se šestadvacetiletý jezdec rozhodl pro šokující přestup do Aston Martinu, kde se majitel Lawrence Stroll snaží vytvořit “supertým”, který by napodobil úspěchy Red Bullu. Kromě toho, že podepsal smlouvu s Hondou, Stroll získal několik klíčových inženýrů Red Bullu a předpokládá se, že v posledních týdnech oslovil také designérského guru Red Bullu Adriana Neweyho. Na pozadí rozporuplných mocenských bojů v Red Bullu je Verstappenův odchod před vypršením smlouvy na rok 2028 stále možný, přičemž dalším zájemcem o Holanďanovy služby je Mercedes.