Pohledem statistiky: Hamilton a Vettel proti sobě nikdy nebojovali o titul

Velká cena Austrálie byla 179. závodem, ve kterém se proti sobě ve startovním poli postavili Sebastian Vettel a Lewis Hamilton. Jejich úspěšnou historii však provází jedna zajímavá anomálie, ani jednou totiž nebyli přímými rivaly v boji o titul.

Štítky: Lewis Hamilton Sebastian Vettel Zveřejněno 2. 04 2017 — Pavel Fabry

Vettel s Hamiltonem jsou dvěma nejúspěšnějšími závodníky poslední dekády ve formuli 1. Z deseti mistrovských titulů jich dohromady vybojovali sedm. Nikdy se však nestalo, že by v konečném pořadí některého z ročníků obsadili první a druhou pozici.

“Je mi ctí závodit s ním v jedné éře, teď se konečně nacházíme v období, kdy si spolu opravdu můžeme zazávodit,” řekl o Vettelovi Hamilton v Melbourne krátce poté, co mu Němec v prvním závodě sezony 2017 uštědřil porážku. Závod v Albert Parku dal fanouškům formule 1 vzrušující příslib, konečně by se totiž letos mohli utkat přímo proti sobě.

Proč se tak ale nestalo už dřív? Pohled do statistik naznačí, že poslední dekáda ve F1 byla převážně o Vettelovi či Hamiltonovi. Čtyřikrát se z mistrovského titulu radoval Němec, třikrát Brit.

Hamilton a Vettel ve F1

Počet společných GP179
Spolu v první řadě roštu24x
První a druhé místo v závodě13x
První a druhé místo v šampionátu po některém závodě11x
První a druhé místo v šampionátu na konci sezony0x

Ze 189 závodů, které se odjely od začátku ročníku 2007, kdy Hamilton debutoval, Brit a Vettel, jenž svou první velkou cenu odjel až v USA téhož roku, jich dohromady vyhráli 96, tedy těsně více než 50%. V kvalifikacích byli ještě dominantnější, za stejné období totiž Hamilton nebo Vettel stáli na pole position v 57% případů.

“Dokázal, že je jedním z nejrychlejších jezdců v poli a je jasné, že já bych s ním velice rád svedl těsnou bitvu,” řekl Vettel. “Samozřejmě, právě teď to vypadá, že máme podobně rychlé stroje. Doufám, že to tak zůstane a pak se uvidí, jak se to vyvine, ale je samozřejmě velice zábavné závodit o vítězství a závodit proti těm nejlepším.”

Dominance ve formuli 1 obvykle přichází v několikaletých cyklech a jak Vettel, tak Hamilton se v různých fázích ocitli ve správný čas na správném místě. Němec s Red Bullem v letech 2010 až 2013 a Brit s Mercedesem v následujících třech letech.

Hamilton vs. Vettel v jednotlivých sezonách

Lewis HamiltonSebastian Vettel
20072.14. (8 závodů)
2008Mistr světa8.
20095.2.
20104.Mistr světa
20115.Mistr světa
20124.Mistr světa
20134.Mistr světa
2014Mistr světa5.
2015Mistr světa3.
20162.4.

Je pravda, že v sezoně 2010 nastoupili oba do finálové Velké ceny Abú Dhabi s možností získat titul. Spolu s nimi však v takové situaci byli také Fernando Alonso a Mark Webber. Jednalo se dosud o jediné finále sezony formule 1 se čtyřmi možnými celkovými vítězi.

Nutno však podotknout, že Hamiltonovy naděje už se pohybovaly spíše v teoretické rovině a i když Vettel rovněž matematicky nebyl favoritem, byl to nakonec on, kdo díky okolnostem bodově předstihl Webbera s Alonsem a vyfoukl jim mistrovskou korunu.

Do vzájemných soubojů se Vettel s Hamiltonem dostávali i v letech 2011 až 2013, vítězství však nejednou uzmuli také Alonso, Webber či Jenson Button nebo Nico Rosberg. Velká rivalita mezi zmíněnými dvěma tak v podstatě nikdy nezačala. Hamiltonova dominance přišla s novými pohonnými jednotkami a nadvládou Mercedesu, která naopak ukončila do té doby trvající převahu Vettela v barvách Red Bullu.

Lewis HamiltonSebastian Vettel
Starty189179
Mistrovské tituly34
Vítězství5343
Procento vyhraných GP28%24%
Pole positions6246
Starty z první řady10671
Umístění na pódiu10587
Nejrychlejší kola3128
Kola v čele GP30062742

To však neznamená, že by se tito dva nikdy nestřetli v závodě, ve kterém o mistrovský titul šlo. Jen role byly odlišné. V roce 2008 totiž Hamilton v Brazílii bojovat o své premiérové celkové prvenství a byl to Vettel, který jej na mokré trati za volantem vozu týmu Toro Rosso překonal a odsoudil na šestou pozici, která znamenala zisk titulu pro Felipeho Massu. Hamilton však nakonec stačil předjet na suchých pneumatikách se trápícího Tima Glocka z Toyoty a vrátit se zpět na klíčovou pátou příčku zajišťující dost bodů pro triumf v šampionátu.

Při vzpomínce na tento památný závod Vettel před týdnem v Melbourne zavtipkoval: “Myslím, že bylo jen otázkou času, než se stane mistrem světa, v čemž jsem se mu v Brazílii ve svém toro rosso snažil zabránit, jak jsem jen mohl.”

Stojíme tedy konečně na prahu sezony, ve které se Vettel s Hamiltonem utkají v bitvě o mistrovský titul? Velká cena Austrálie byla velmi dobrou ochutnávkou a nastínila, že oba velcí šampioni by skutečně mohli mít k dispozici srovnatelně dobrou techniku.

Diskuse k článku

Napsat komentář