Automobilky a FIA dohodly koncepční body nové generace motorů

Mezinárodní automobilová federace na svém pátečním zasedání v Paříži představila čtyři základní principy, podle kterých se bude řídit vývoj nové generace pohonných jednotek po roce 2020. 

3 Štítky: 2021 FIA Pohonné jednotky Zveřejněno 2. 04 2017 — Tomáš Richtr

Mezi důležité závěry patří ujištění, že formule 1 musí být vrcholnou technologickou úrovní motorsportu a musí sloužit jako laboratoř pro technologie relevantní běžnému silničnímu provozu. Nová generace pohonných jednotek ve formuli 1 musí ale být zároveň jednodušší.

Schůzky se v Paříži kromě FIA zúčastnily také současní dodavatelé motorů F1, stejně jako řada dalších dodavatelů, která se momentálně F1 neúčastní. Mnohé automobilky byly v Paříži reprezentovány svými divizemi pro silniční auta a přítomni byli zástupci nezávislých výrobců motorů. Přítomen byl také zástupce nového majoritního vlastníka F1.

Hlavní body, na kterých se panel pro další jednání o budoucí konfigurací motorů F1 shodl, jsou následující:

Odhodlání udržet formuli 1 jako vrcholnou technologickou úrovní motorsportu a současně jako laboratoř pro vývoj technologií relevantní silničnímu provozu;

Snaha učinit budoucí pohonné jednotky ještě výkonnějšími, současně by měly být jednodušší a levnější na vývoj a výrobu;

Vylepšit zvuk motorů;

Umožnit pilotům neustále aplikovat více výkonu a tvrdší styl jízdy

Formule 1 musí upřednostnit zábavu před technologiemi, míní Christian Horner

Jedná se pouze o ideologickou koncepci.

“Nyní si musíme sednout a začít pracovat na detailech, jak toho všeho dosáhnout,” řekl prezident FIA Jean Todt.

Současné hybridní turbo motory o objemu 1,6 litru budou ve formuli 1 sloužit do roku 2020. Ve srovnání s předchozí generací motorů produkují výkon 900 až 1000 koní a potřebují k otmu o 30 % méně paliva. Mají také daleko lepší koeficient účinnosti. 50 %, číslo, o kterém si mohli inženýři v průmyslu před třemi lety nechat jenom zdát.

FIA dodala, že předpokládá nasazené jiné konfigurace pohonných jednotek počínaje sezonou 2021.

Diskuse k článku

Napsat komentář