Piloti přiznávají: naše výkony ovlivňuje i stesk po domově

Stesk po rodině a přátelích. Pocit, který většina z nás dobře zná a který dokáže s psychikou člověka při delším odloučení nemálo zamávat. Nejinak tomu je i u profesionálních sportovců. Ti už tak dost cestují po světě, v době pandemie je ale trávení času v teple domova ještě komplikovanější. A to ovlivňuje i výkon na dráze, shodují se závodníci nejen z formule 1.

Štítky: Daniel Ricciardo Yuki Tsunoda Zveřejněno 8. 02 2022 — Lukáš Štěrovský

O tom, jak těžký byl loňský rok, už dříve pohovořil Daniel Ricciardo (odkaz níže). Ten se v zimní pauze chtěl za každou cenu vrátit do rodné Austrálie, a tak neváhal podstoupit dvoutýdenní karanténu, ve které strávil i Štědrý večer.

Není to ale ojedinělý příběh z prostředí F1. Mnozí museli kariéře v královně motorsportu obětovat mnohé: Sergio Pérez se jako mladistvý přestěhoval z Mexika do Evropy, podobně jako nováček sezony 2022 Guanyu Zhou, který musel opustit rodnou Čínu. Problém s aklimatizací vloni měl i Japonec Tsunoda, kterého si tým nakonec musel z Británie přestěhovat do Itálie, aby jej měl na očích.

Za Ricciardův špatný začátek v McLarenu mohl i stesk po domovu

„Byl jsem líný bastard, jen jsem hrál videohry a nepřipravoval se na závodní víkendy,“ přiznal už dříve pilot AlphaTauri. Pro 21letého závodníka to byla v jeho teprve třetím roce života v Evropě tvrdá lekce a už třetí destinace, nepočítáme-li rodné Japonsko – od roku 2019 totiž žil ve Francii.

„Před odjezdem z domova jsem měl obavy, do té doby jsem nikdy nežil sám. Najednou jsem byl sám v cizí zemi. Neměl jsem třeba odvahu jít do restaurace a mluvit francouzsky. Radši jsem si kupoval ingredience v supermarketu a každý den si vařil.“

Podle Tsunody právě tyto drobnosti mohou působit jako nechtěné rozptýlení. Aby pilot podal maximální výkon, musí se cítit pohodlně, a to ve všech oblastech svého života. „V Itálii se cítím lépe,“ vysvětluje Japonec. „Je tu lepší počasí a jídlo. A po každém závodě mohu do továrny a vše zhodnotit.“

Pochopit kulturu trvá

Podobný osud potkal třeba i jezdce MotoGP Takaakiho Nakagamiho. Do Itálie se přestěhoval ve 20 letech v roce 2012. Jezdec Hondy si vybudoval slibnou kariéru a momentálně žije ve Španělsku. Ovšem začátky byly těžké.

„Snažil jsem se přizpůsobit, protože domů jsem se vrátit nemohl. Až časem jsem začal chápat zemi a kulturu. Teď na to vzpomínám rád,“ vykládá.

Stejně jako Ricciardo, tak i Tsunoda a Nakagami měli problém podívat se během letní pauzy domů. „Není to snadné, v létě se mi to nepovedlo,“ mrzí motocyklového závodníka. „Aspoň si užívám čas s přáteli v Evropě. Je to něco jiného, ale vždycky se snažím vytěžit z dané situace maximum,“ řekl Nakagami na sklonku srpna.

Vrátit se tam, odkud pocházejí, se všem poštěstilo až během zimy. A jak ukazují příspěvky na jejich sociálních sítích, čas ve své domovině si užili více než dost…