Jezdci F1, kteří soutěžili také na olympijských hrách

V Pekingu aktuálně probíhají zimní olympijské hry. I přesto, že se olympiáda zdá být světem vzdáleným od formule 1, v minulosti na ni soutěžilo hned několik pilotů královny motorsportu.

Štítky: Historie Zveřejněno 9. 02 2022 — Vašek Štěpánek

Formule 1 a olympijské hry jsou oblasti sportu, které spolu zjevně vůbec nesouvisí, v minulosti se ale našlo několik pilotů F1, kteří své štěstí zkusili také na prestižní olympiádě a mezi nimi byl například Ben Pon.

Pon byl podnikatelem, který toužil si zazávodit v F1, a to se mu také povedlo. Zúčastnil se jen jednoho závodu, kde havaroval už ve druhém kole. Své štěstí potom Nizozemec zkusil na letních hrách v roce 1972 v Mnichově, kde soutěžil ve střelbě jílových holubů, medaili však nikdy nezískal.

Štěstí na olympiádě v minulosti také hledal Princ Bira, čtyřikrát reprezentoval Thajsko v plavání, dále také Britka Divina Galica (lyže), Španěl Alfonso de Portago (boby), Argentinec Robert Mieres (plachtění) nebo Brit Robin Widdows (body). Ani jednomu se ale nikdy nepodařilo ukořistit vítězný kov.

Tím nejúspěšnějším ex-pilotem F1 a účastníkem olympijských her je Alex Zanardi, Ital v F1 závodil pro Jordan, Lotus a Williams. Zanardi ale v roce 2001 na německém Lausitzringu při vážné nehodě přišel o obě nohy.

Ani tato nepřízeň osudu oddaného Zanardiho nezastavila ve vrcholném sportování. Ital přesedlal na ruční jízdu na kole (handbike – v angličtině handcycling) a v roce 2012 získal v Londýně hned dvě zlaté medaile.

Svůj úspěch Zanardi potvrdil také na olympiádě v roce 2016 v Rio de Janeiru, kde získal další zlato. Celkově Ital získal šest medailí – čtyři zlaté a dvě stříbrné. V roce 2020 měl Zanardi na kole ale další těžkou nehodu.

Zanardi utrpěl těžké poranění hlavy a došlo i k poškození neurologických procesů. Alexova manželka Daniela však nedávno uvedla, že se její manžel dobře zotavuje a vše je na dobré cestě.