Pět důvodů, proč si Williams vybral právě Američana Sargeanta

Logan Sargeant bude od příštího roku pilotem Williamsu a stane se týmovým kolegou Alexe Albona. Junior stáje z Grove už byl delší čas v podmínce, po zisku superlicence ale konečně došlo na oficiální oznámení. Proč si ale tým založený Frankem Williamsem vybral právě amerického mladíka?

Štítky: 2023 Logan Sargeant Williams Zveřejněno 27. 11 2022 — Vašek Štěpánek

Ztráta Piastriho

To, že Nicholas Latifi u Williamsu přijde o své místo, se předpokládalo už před letní pauzou. Původně ale měla stáj z Grove dostat jiného pilota. Prvotní plán byl, že tovární tým Alpine Williamsu vypůjčí svého juniora Oscara Piastriho.

V létě se ještě nevědělo o chaosu ve smlouvách uvnitř Alpinu a očekávalo se, že Fernando Alonso u týmu zůstane. Francouzi ale museli angažovat svůj talent, a tak vznikla předběžná dohoda a podepsání smlouvy s Piastrim na roky 2023 a 2024.

Vše ale dopadlo jinak. Alonso se přestěhoval do Aston Martinu a Oscar Piastri utekl do týmu, který projevil zájem a měl vše smluvně připravené – do McLarenu. Williams tak přišel o svého prvního pilota, který by mohl slabého Latifiho nahradit.

De Vries taktéž utekl

Williams měl ale připravené další eso v rukávu. Konkrétně šlo o mistra světa F2 a FE Nycka de Vriese. Nizozemec dokonce nahradil nemocného Albona ve Velké ceně Itálie a hned z toho byly senzační body, Nyck de Vries zároveň vyrovnal sezonní maximum týmu.

Vzhledem ke spolupráci Mercedesu s de Vriesem a spolupráci mezi Williamsem a německou automobilkou se zdálo více než pravděpodobné, že 28letý závodník v příštím roce skončí právě vedle Alexe Albona, nebyla by to ale F1, když by nedošlo k žádnému zvratu.

Najednou projevil zájem i Red Bull, který de Vriesovi přislíbil místo v AlphaTauri, kde by se stal týmovým parťákem Yukiho Tsunody. Junior Mercedesu takové příležitosti jednoduše nemohl říct ne, a tak se de Vries upsal italské stáji z Faenzy.

Sargeant dokázal, že se s ním musí počítat…

Nebylo by důstojné si myslet, že Sargeant Williamsu zbyl a stáj jej angažovala jen proto, že jí jednoduše ostatní piloti zmizeli. Američan své kvality v průběhu letošní sezony F2 prokázal hned několikrát – vrcholem byly dvě výhry hned v debutové sezoně.

Sargeant se také osvědčil jako konzistentní závodník, který spolehlivě sbírá body. Právě tyto poznatky donutily vedení Williamsu se zamyslet nad tím, zda se americký mladík dostatečně neprojevil jako solidní mladý pilot, který si zaslouží příležitost v F1.

Po řadě pátečních tréninků, které Sargeant s Williamsem absolvoval bez vážnějších problémů, dospěl šéf týmu Jost Capito k rozhodnutí, že se Američan osvědčil. Následně se začaly řešit ‚administrativní záležitosti‘ – superlicence, která je nutná pro řízení vozu F1.

Williams chtěl svého jezdce

Po ztroskotaných jednání s Piastrim a de Vriesem se Williams rozhodl, že raději vsadí na svého vlastního pilota z juniorského programu. Přece jen, promovat svého juniora je jistější volba než propůjčit sedačku pilotovi na ‚dvě tři‘ sezony a poté hledat náhradu.

Rozhodnutí týmu zároveň dokazuje funkčnost jezdecké akademie Williamsu. Tým v posledních letech fungoval spíše jako ‚farma‘ větších týmů. Posledním příkladem je George Russell, jenž se ve Williamsu de facto zaučoval do hlavního Mercedesu.

Stejně tak bylo naleženo i s Russellovým předchůdcem Bottasem, který se z Grove přestěhoval taktéž do Brackley ke stříbrným šípům. Podepsáním Sargeanta si tak Jost Capito zajistil jezdce z vlastních řad na několik dalších let.

Spolupráce a vliv z USA

V neposlední řadě je nutno zmínit Sargeantovu zpětnou vazbu a dobrou spolupráci i mimo závodní trať. Junior Williamsu hlavní tým přesvědčil i svou technickou znalostí, když je podle Josta Capita Sargeant schopen ihned rozpoznat to, kde je problém a co od vozu chce.

Zpětná vazba je důležitá u každého závodníka a podle šéfa Williamsu Logan Sargeant disponuje opravdu solidní spoluprací v týmu. I to je důvod, proč se britská stáj rozhodla povolat do boje právě teprve 21letého mladíka.

Nesmíme zapomenout ani na Sargeantův původ. F1 zažívá v Americe obrovský rozmach a mít ve svém týmu amerického pilota je pro aktuální stáj formule 1 velmi lukrativní. Sargeant do Williamsu přinese také nemalý balík peněz od sponzorů.