Přes pokles příjmů kvůli zrušení GP Emilia Romagna pokračuje F1 ve finančním růstu

Příjmy z pořádání závodů Formule 1 ve druhém čtvrtletí roku 2023 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly, a to i přes zrušení květnové Velké ceny Emilia-Romagna, ačkoli celkové příjmy klesly ze 744 milionů dolarů (675 milionů eur) na 724 milionů dolarů kvůli poklesu příjmů z mediálních práv.

Štítky: Finance Liberty Media Zveřejněno 4. 08 2023 — GPF1.cz

Motoristický seriál vlastněný společností Liberty Media uspořádal během letošního druhého čtvrtletí šest závodů, zatímco v roce 2022 jich bylo sedm. Stalo se tak poté, co byla kvůli silným záplavám v severní Itálii zrušena Velká cena Emilia-Romagna v Imole. Šest závodů se konalo v Austrálii, Ázerbájdžánu, Miami, Monaku, Barceloně a Kanadě. Společnost Liberty Media uvedla, že příjmy z pořádání závodů vzrostly díky smluvnímu zvýšení poplatků a vyšším příjmům ze sponzoringu v důsledku uznání příjmů od nových sponzorů a růstu příjmů od stávajících sponzorů.

Přesto primární příjmy F1 za čtvrtletí meziročně klesly z 628 milionů dolarů na 618 milionů dolarů. Primární příjmy, které představují většinu příjmů F1, zahrnují poplatky za mediální práva a sponzorské poplatky a také příjmy z pořádání závodů. Pokles byl způsoben poklesem příjmů z mediálních práv, který byl způsoben dopadem nižšího poměrného uznání příjmů za sezónu v důsledku nižšího počtu závodů konaných v daném čtvrtletí. To bylo částečně kompenzováno pokračujícím růstem příjmů z předplatného F1 TV a výše zmíněnými zvýšenými smluvními poplatky.

Ostatní příjmy F1, které zahrnují VIP hospitality, cestovní náklady a další náklady související se zrušeným závodem v Imole, klesly ze 116 milionů dolarů ve druhém čtvrtletí roku 2022 na 106 milionů v roce 2023, což vedlo k celkovému poklesu příjmů ze 744 milionů na 724 milionů dolarů. Pokles ostatních příjmů byl způsoben především nižšími příjmy z přepravy, které byly způsobeny zmírněním inflace nákladů na přepravu na fakturačních sazbách, a nižšími příjmy z VIP hospitality v důsledku absence Velké ceny Emilia-Romagna. Tyto poklesy byly částečně kompenzovány vyššími příjmy z licencí a vyššími příjmy souvisejícími s prodejem vozů Formule 2 a Formule 3.

Upravený provozní zisk F1 před odpisy (Oibda) zůstal stabilní a meziročně mírně vzrostl ze 154 na 155 milionů dolarů. Platby týmům byly v porovnání s předchozím rokem nižší v důsledku poměrného uznání plateb za celou sezónu, kdy se konalo o jeden závod méně. Prodejní, všeobecné a administrativní náklady se ve druhém čtvrtletí snížily díky nižším personálním a právním nákladům a příznivému vývoji měnových kurzů, což bylo částečně kompenzováno vyššími náklady na marketing, nemovitosti a IT. Do prodejních, všeobecných a administrativních nákladů byly ve druhém čtvrtletí 2023 zahrnuty také náklady ve výši 7 milionů USD spojené s plánováním Velké ceny Las Vegas, která bude mít premiéru v listopadu.

Minulý měsíc uzavřela F1 nové dlouhodobé dohody o pokračování závodů v Rakousku a Maďarsku až do roku 2030, resp. 2032. V květnu F1 oznámila víceleté prodloužení smlouvy o globálním partnerství se společností Heineken. Příjmy F1 za první čtvrtletí roku 2023 činily 381 milionů dolarů, což je mírný nárůst oproti 360 milionům dolarů dosaženým za stejné období v roce 2022. V tomto čtvrtletí se konaly pouze dva závody, a to v Bahrajnu a Saúdské Arábii.

V kalendáři na příští rok je naplánováno rekordních 24 závodů, přičemž poprvé od roku 2019 se do programu vrací Čína.