Šéf Red Bullu: Když skončila dominance Mercedesu, jako by nás pustili z vězení

Mezi lety 2014 a 2020 vyhrál Mercedes všechny tituly. Tuto šňůru narušil až před dvěma lety Max Verstappen. Jeho šéf vzpomíná, jak krušné to byly časy.

Štítky: Christian Horner Mercedes Red Bull Zveřejněno 5. 08 2023 — Petr Horák

Na trůnu byl Mercedes vystřídán Red Bullem. Christian Horner si myslí, že po takové době už bylo na čase. “Sedm let, to je sakra dlouho. Míň let dostanete i za nějaké trestné činy!  Museli jsme dlouho sledovat, jak Mercedes pořád vyhrává, a čekat, až se vrátíme do konkurenceschopné pozice. Ale nikdy jsme nespustili oči z našeho cíle. Každý rok jsme vyhrávali na okruzích, kde jsme vynikali. Šlo jen o to zlepšit ta slabá místa. Pak když jsme získali skvělý motor, mohli jsme s Mercedesem bojovat,” řekl šéf Red Bullu.

Po čekání přišla stejně zdrcující nadvláda nad konkurencí, jakou předváděl Mercedes. Letos vyhrál Red Bull vše, co se dalo. Horner ale poznamenal: “Ani v těch nejšílenějších snech by se nám nezdálo, že půjdeme do letní přestávky neporaženi. V únoru jsme věděli, že máme dobré auto, ale očekávali jsme, že Ferrari a Mercedes nám budou blíž. Opravdu nás překvapilo, jaký máme před soupeři náskok.”

Pro Red Bull je to druhá zlatá éra. Tu první zažili mezi lety 2010 a 2013, kdy také vyhráli všechny dostupné tituly. Pak ale nastoupil Mercedes. Podle Hornera ale tyto chudé roky paradoxně týmu pomohly: “Ty roky byly velmi důležité, protože tým znovu nabily. Pořád jsme vyhrávali a pak jsme najednou neměli šanci. Jezdili jsme na závody a neměli žádnou šanci na úspěch, to byla pro tým těžká zkouška, protože bylo jednoduché tehdy z týmu odejít.

“O ta vítězství, která jsme získali, jsme museli tvrdě bojovat a všechno muselo být perfektní, protože jsme měli handicap oproti Mercedesu. Hodně výher bylo oportunistických nebo na okruzích, kde na výkonu motoru tolik nezáleží. 2021 byla asi nejepičtější sezona v historii sportu, ale my jsme na ni byli připraveni, ty slabší roky nás posílily.”