Musel jsem popírat realitu, přiznává Bottas, když byl Hamiltonovým týmovým kolegou

Valtteri Bottas po letech přiznal, jak si musel nepřiznávat to, že je Lewis Hamilton lepším pilotem.

Štítky: Lewis Hamilton Valtteri Bottas Zveřejněno 27. 12 2023 — GPF1.cz

Po šokujícím odchodu novopečeného mistra světa F1 Nica Rosberga odešel Bottas z Williamsu do Mercedesu pro rok 2017. Po boku Hamiltona zůstal až do roku 2022, kdy přestoupil do týmu Sauber (tehdy pod značkou Alfa Romeo). Během jejich společného působení vyhrál Hamilton 50 velkých cen a čtyři tituly.

Aby mohl Bottas svému týmovému kolegovi dál konkurovat, musel si podle sebe zapřít realitu.

“Člověk musí být v sebezapření [popírat realitu]. Skoro pět let jsem popíral, protože jsem se každý rok chtěl vrátit do sezony a pak bojovat o titul a musel jsem si věřit.”

Bottas dodal, že teprve během své poslední sezony 2021 u Mercedesu – po níž tým uvolnil místo pro povýšení juniorského jezdce George Russella z Williamsu – se smířil s tím, že v přímém souboji o titul prohrál.

“Vždycky jsem si myslel, že je to tak. Teprve když jsem věděl, že z týmu odcházím, tak jsem si všiml, že jsem s určitými věcmi trochu víc v pohodě. Některé z těchto věcí jsem mohl přijmout. V kariéře si určitě projdete takovými věcmi…

S Lewisem jsem si teprve v posledním roce dokázal připustit, že ve vyrovnaných strojích po dobu celé sezony jsem se opravdu snažil ho porazit a že je v určitých oblastech pravděpodobně lepší. Přiznat si to jako závodní jezdec je těžké.”

Bottas předpokládal, že Sergio Perez nyní možná “prochází podobnou zkušeností” proti dominantnímu kolegovi ze stáje Red Bull a trojnásobnému mistru světa Maxi Verstappenovi.

Když byl Bottas dotázán, zda potřebuje, aby mu všichni v Mercedesu neustále opakovali, že může Hamiltona porazit, odpověděl: “Ne, v tomto panovala upřímnost. Všechno je založeno na faktech a na tom, co mohou vidět prostřednictvím dat o těchto věcech. Mohli jste vidět průměrný rozdíl v kvalifikačním nebo závodním tempu. Ničemu se nevyhýbali.

Nelituji toho, protože to pro mě byla ošemetná situace, protože jsem měl každý rok smlouvu na jeden rok. Věděl jsem, že pokud chci bojovat o titul, musím být v tomto týmu zakopaný. Kdybych začal být kretén, přišel bych o práci docela snadno. Vždycky mohli sehnat někoho jiného.”

Valtteri Bottas je finský závodník, který v současné době soutěží ve Formuli 1 za tým Alfa Romeo. Předtím jezdil pro Mercedes v letech 2017 až 2021. Během své kariéry u Mercedesu dosáhl Bottas na 10 vítězství a 67 umístění na stupních vítězů. Přispěl k pěti vítězstvím Mercedesu v poháru konstruktérů a dvakrát byl druhý v šampionátu jezdců, v letech 2019 a 2020.

Bottas začal svou závodní kariéru v kartingu a postupně se propracoval do jednomístných šampionátů, jako je Formula Renault UK Winter Series, Formula Renault Eurocup a Formula Renault Northern European Cup, přičemž poslední dva vyhrál v roce 2008. V roce 2009 přešel do šampionátu Formula 3 Euroseries, kde skončil třetí a také vyhrál závod Masters of Formula 3.

V roce 2010 byl najat jako testovací jezdec týmu Williams Formula One, pozici, kterou si udržel i v roce 2011 a 2012, kdy se zúčastnil 15 tréninků v pátek. V roce 2011 se také zúčastnil série GP3, kde vyhrál šampionát v posledním závodě sezóny. V roce 2013 se připojil k Williamsu jako plnohodnotný jezdec a spolupracoval s Pastorem Maldonadem.

Po rozhodnutí Nica Rosberga odejít po sezóně 2016, byl Bottas angažován Mercedesem jako jeho náhrada a stal se parťákem Lewise Hamiltona. Během svého působení u Mercedesu, které trvalo až do roku 2022, Bottas skončil ve špičce šampionátu čtyřikrát a vyhrál 10 závodů kromě 58 umístění na stupních vítězů. Po pěti vítězstvích v poháru konstruktérů po boku Hamiltona se připojil k Alfa Romeo pro sezónu 2022.