Renault vyluxoval management týmu Alpine, ze závodních manažerů tam není nikdo

Manažeři si v představenstvu Alpinu doslova vyměňují dveře. Nelze se tedy divit rozpakům nad zjevnou absencí vize i strategie týmu formule 1.

Štítky: Alpine Bruno Famin Zveřejněno 28. 12 2023 — Tomáš Richtr

Tým F1 automobilky Renault Group se už tři roky jmenuje Alpine. V roce 2021 Laurent Rossi převzal vedení závodní divize. V únoru 2022 byl novým šéfem týmu F1 jmenován Otmar Szafnauer a do čela divize motorů nastoupil Bruno Famin. Remi Taffin opustil svou funkci vedoucího divize pohonných jednotek a výkonný ředitel Marcin Budkowski se s týmem rozloučil. Davide Brivio se přesunul z pozice ředitele závodů, aby se mohl věnovat rozvoji mladých jezdců v nové funkci ředitele pro rozšiřování závodních projektů.

V červenenci 2023 Otmar Szafnauer a sportovní ředitel Alan Permane opustili tým po Velké ceně Belgie. Alpine také přišel o technického ředitele Pata Frye, který přešel do Williamsu. Laurent Rossi přešel na novou pozici ve speciálních projektech Renaultu a byl nahrazen novým generálním ředitelem Philippem Kriefem. Bruno Famin byl jmenován viceprezidentem Alpine Motorsport.

To je ale jenom špička ledovce. V představenstvu firmy Alpine Racing Ltd. se za poslední tři roky vystřídalo 20 lidí! Patnáct ředitelů v období existence týmu Alpine F1 bylo najato a zase vyhozeno z představenstva. Nyní má představenstvo Alpine Racing Ltd. pět ředitelů:

  • Philippe Krief (ALPINE CEO, VP, ENGINEERING & PRODUCT PERFORMANCE ALPINE) – jmenován 8. září 2023
  • Bruno Famin (VP, ALPINE MOTORSPORTS) – jmenován 4. září 2023
  • Duncan Minto (CHIEF FINANCIAL OFFICER, ALPINE)  – jmenován 31. prosince 2022
  • Alec John Scheiner (Private Equity Investment Professional) – jmenován 8. září 2023, není ani uveden v manažerském panelu značky Alpine.
  • Michaell Smith (ALPINE GENERAL COUNSEL) – jmenován 8. září 2023

To znamená, že čtyři ředitelé jsou ve vedení Alpine Racing ani ne čtyři měsíce, jeden, který je finančním ředitelem, je tam rok. De facto manažerské složení Alpine Racing, a tím pádem týmu Alpine F1, je všelijaké, jen ne takové, které si žádá závodní tým formule 1. Tým F1 měl vést zkušený Davide Brivio, který ověnčen úspěchy přišel z MotoGP na začátku roku 2021, se smlouvou na tři roky. Nahradit měl Cyrila Abiteboula. Taktéž v lednu 2021 automobilka Renault Group nasadila do vedení Alpine Larenta Rossiho, který přivedl zkušeného manažera FIA Marcina Budkowskiho. A rozhodl, že Brivio a Budkowski budou Alpinu F1 šéfovat společně.

To nefungovalo a vydržlo jen rok. Budkowski se nechal vyplatit, ale Brivio trval na lukrativní smlouvě. Byla mu tedy na zbytek kontraktu přidělena ‘trafika’ v Dubaji na nic neříkající pozici Director of Racing Expansion Projects. Alpine definitivně opouští na konci roku bohatší odhadem o 5,5 milionu dolarů. Šéfování týmu Alpine bylo přiděleno Otmaru Szafnauerovi (‘odejitého’ z Aston Martinu). Bruno Famin, který dříve pracoval pro Peugeot Sport a ve FIA přišel do Renaultu na pozici v únoru 2022. Za to, že motor Renault do sezony 2023 vstoupil se ztrátou 30 koní na výkonu ve srovnání s konkurencí, byl pověřen řízením celého týmu Alpine F1.

Tým Alpine F1 je stále většinově vlastněn automobilkou Renault. Tým byl přejmenován v roce 2021 na podporu sportovní značky automobilky Renault, Alpine. V červnu 2023 bylo prodáno 24% akcií týmu investiční skupině, která zahrnuje Otro Capital (odsud jeden z členů představenstva Alec John Schenier), RedBird Capital Partners a Maximum Effort Investments.

Mezitím byli po Budkowskim a Briviovi odejiti Szafnauer, sám Laurent Rossi, ale také spotovní ředitel Alan Permane a technický ředitel Pat Fry.