Leclerc pro druhé místo mohl udělat více

Do Velké ceny Abú Zabí tým Ferrari vstupoval se ztrátou pouhých čtyř bodů na druhý Mercedes. Vzhledem k tomu, že tým Redd Bull již před několika měsíci vyhrál šampionát konstruktérů díky dominanci Maxe Verstappena, většina očí se soustředila na souboj za ním.

Štítky: Charles Leclerc Ferrari Zveřejněno 27. 11 2023 — GPF1.cz

Leclerc sice předvedl obdivuhodný výkon a projel cílem na druhém místě, ale na eliminování ztráty na Mercedes to nestačilo, protože jejich dva jezdci George Russell a Lewis Hamilton skončili na třetí, respektive deváté pozici. Leclercův týmový kolega Carlos Sainz, který v sobotu nepostoupil z první fáze kvalifikace, si na 18. místě nepřipsal žádné body.

Rychle jedoucí Sergio Perez za Red Bull předjel Russella a v závěrečné fázi 58kolového závodu si vybojoval třetí místo. Mexičan však měl pětisekundovou penalizaci za kolizi s Landem Norrisem z McLarenu. Ferrari mohlo v konečném pořadí získat druhé místo, pokud by Leclerc dokázal Russella udržet natolik, aby se mezi ně v konečném výsledku vměstnal Perez, který by po penalizaci klesl za Russella. Přesto se zdálo, že Leclerc nepochopil situaci, nechal Pereze projet, ale držel se těsně za Red Bullem, místo aby mu dovolil vytvořit si značný odstup. Ale ne takový, aby Perez nespadl za Pereze. Těžký úkol.

To nakonec stálo Ferrari tři body, protože Mercedes skončil o tři body před nimi, na 406, resp. 409 bodech.

Po závodě byl šéf týmu Fred Vasseur zklamaný, že sezónu zakončil za historickými rivaly z Mercedesu. Domnívá se, že Leclerc mohl udělat více pro to, aby se výsledky přiklonily na stranu italského týmu.

“Ano, byl to Charles, mohl být trochu agresivnější a pokusit se Russella zpomalit.”

Přesto byl šéf týmu Ferrari rád, že Scuderia dosáhla dalšího pódia. Dodal:

“Ale na druhou stranu si myslím, že pro tým je také důležité skončit v pozitivním tónu… Charlesovo druhé místo v závodě a skončit takto, myslím, že je to první dobrý krok pro příští rok.”