Jack Doohan se vzdal závodění pro příští rok. Aby mohl nastoupit do F1 o rok později

Jack Doohan prozradil, že odmítl nabídky v jiných kategoriích, aby podpořil své šance na účast v mistrovství světa formule 1 v roce 2025.

Štítky: 2025 Alpine Jack Doohan Zveřejněno 10. 12 2023 — GPF1.cz

Australan skončil v roce 2023 v pořadí šampionátu FIA Formule 2 na třetím místě za Theo Pourchairem a Frederikem Vestim, ale je nepravděpodobné, že by se v roce 2024 do této kategorie vrátil – Australan prozradil, že odmítl řadu možností, které by mu umožnily v příštím roce závodit.

Odmítl možnost připojit se k týmu Alpine ve vytrvalostním okruhovém mistrovství světa FIA, když se francouzská značka v příští sezóně vrací do hlavní třídy šampionátu, a mohl se také ocitnout v závodní sérii IndyCar nebo v japonském šampionátu Super Formula.

Doohan, několikanásobný vítěz závodů Formule 2 a člen juniorského programu týmu Alpine, říká, že se nadále soustředí na dosažení Formule 1 v roce 2025 a pro jeho potenciální dosažení je důležité zůstat v blízkosti týmu F1, s nímž v roce 2023 absolvoval dva volné tréninky v Mexico City a Abú Zabí.

“V tuto chvíli nemám nic domluveného na závodění,” cituje Doohana magazín Speedcafe. “Měl jsem poměrně hodně možností, a to ve všech juniorských formulích i dalších formulích jiných než Formule 1. Vždycky jsem se snažil, aby se mi to podařilo.

POJĎ S NÁMI NA EXKLUIVNÍ PŘEDPREMIÉRU FILMU FERRARI:
VSTUPENKY ZDE

Takže ne že by ty možnosti nebyly – Super Formule, IndyCar, Hypercar [WEC], cokoliv to bylo – měl jsem velké štěstí, že jsem ty možnosti měl. Nicméně v tuto chvíli cítím, že je klíčové, abych se soustředil pouze na Formuli 1, kterou mi Alpine silně zajišťuje, že jsem schopen zůstat blízko závodnímu místu.”

Pokud by se Doohan dostal do Formule 1, znamenalo by to potenciálně tři Australany na startovním roštu: Daniel Ricciardo v AlphaTauri (nebo spíš Red Bullu) a Oscar Piastri v týmu McLaren. Zda se však rozhodl správně, když odmítl závodní příležitosti kvůli vnější šanci na závodní místo ve Formuli 1, se teprve ukáže.

Kdo je Jack Doohan?

Jack Doohan je australský závodník, který se narodil 20. ledna 2003. Je synem Micka Doohana, pětinásobného mistra světa v motocyklových závodech 500cc. Jack Doohan je náhradníkem týmu Alpine F1 a naposledy soutěžil v šampionátu FIA Formula 2 s týmem Invicta Virtuosi Racing. Je vicemistrem FIA Formula 3 z roku 2021 a bývalým členem týmu Red Bull Junior.

Jeho kariéra začala v roce 2012 v motokárách, kde získal svůj první vůz od bývalého souseda a sedminásobného mistra Formule 1 Michaela Schumachera. Vyhrál australský šampionát v kartingu v letech 2015 a 2016.

V roce 2018 začal svou kariéru ve formulových vozech ve věku 15 let v šampionátu F4 British Championship s týmem TRS Arden Junior Racing. Během sezóny získal tři vítězství, přičemž jeho první vítězství v závodech automobilů přišlo v Thruxtonu. Doohan také dvakrát skončil na druhém místě v šampionátu F3 Asian Championship v letech 2019 a 2020.

V roce 2022 se stal plnohodnotným závodníkem ve Formuli 2, kde se zúčastnil posledních dvou závodů v roce 2021 a dosáhl umístění v první pětce a druhé místo v kvalifikaci. V roce 2023 skončil na 3. místě v šampionátu Formule 2.