Mercedes čelí žalobě za propagaci podvodného sponzora

Skupina uživatelů kryptoměny FTX podala žalobu na tým Formule 1 Mercedes, protože tvrdí, že se tým podílel na podvodu tím, že propagoval nyní zkrachovalou kryptoměnovou společnost.

Štítky: Finance Mercedes Zveřejněno 9. 12 2023 — GPF1.cz

Podle nové žaloby skupiny uživatelů FTX se tým Mercedes F1 a baseballová liga Major League Baseball (MLB) údajně podílely na podvodech prostřednictvím propagačních dohod zahrnujících kryptoměnu FTX. Žalobci podali 27. listopadu u floridského soudu dvě hromadné žaloby, v nichž firmy obviňují z “napomáhání a/nebo aktivní účasti na masivním, mnohamiliardovém globálním podvodu skupiny FTX” a z propagace neregistrovaných cenných papírů, uvádí Cointelegraph.

Mercedes uzavřel partnerství s FTX v roce 2021, přičemž logo kryptoměny se objevilo na vozech i na týmové kombinéze. Dohoda byla oznámena v době, kdy více týmů F1 uzavíralo dohody se společnostmi zabývajícími se kryptoměnami.

POJĎ S NÁMI NA EXKLUIVNÍ PŘEDPREMIÉRU FILMU FERRARI:
VSTUPENKY ZDE

Ve stejném roce podepsala podobnou dohodu i MLB a stala se první profesionální sportovní ligou, jejíž rozhodčí nosí na dresech logo FTX.

V podání skupinové stížnosti se uvádí: “V současné době je v platnosti tzv: “Ústředním a nejdůležitějším prvkem tohoto partnerství však bylo umístění nášivek FTX.US na dresy všech rozhodčích MLB. Nášivky FTX.US znamenaly poprvé v historii MLB, která sahá až do 19. století, že se na uniformách rozhodčích objevilo logo sponzorské značky.”

Podobná stížnost byla podána na společnost Mercedes, která uvedla, že logo FTX bylo vidět na významných místech, jako jsou vozy, zboží a marketing týmu.

Stejná skupina uživatelů FTX žaluje také řadu celebrit, které burzu propagovaly, včetně bývalých sportovních hvězd Shaquilla O’Neala a Toma Bradyho, s podobnými obviněními z propagace neregistrovaných cenných papírů. Žalován byl údajně také fotbalista Cristiano Ronaldo, uvádí OE24.

Řada celebrit uvedených v žalobách se snažila obvinění proti nim zrušit tvrzením, že k ukládání peněz na FTX nenabádaly, a nejméně tři z nich případy proti nim urovnaly.

O něco více než rok po uzavření smlouvy MLB vypověděla pětiletou propagační smlouvu s FTX, když společnost v listopadu 2022 vyhlásila bankrot. Podobně ve stejném roce ukončila smlouvu s FTX i společnost Mercedes F1 a odstranila logo ze svých vozů a zboží.

Zakladatel a bývalý generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried byl před rokem shledán vinným ze sedmi podvodů, spiknutí a praní špinavých peněz.